Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

COLLE ALLEGRO – Проект што ја оживува старата убавина на Италија

Colle Allegro е проект на „нов тоскански начин на живот“, инспириран од стилот на семејството Гори…

Целта на самиот проект беше да се врати стариот стил на просторот, кој сега се карактеризира со рурална генеза и за жал се распаѓа. Како дело на авангардни мајстори, кои не сакаат да бидат ограничени од едноставното обновување на просторот и неговата архитектура, овој проект е дизајниран како слика на платно со тродимензионални аспекти, подготвена за дијалог со минатото.

Главниот фокус на проектот е Villa, која нуди пет целосно независни, луксузни часовници со ист распоред на просторијата, поглед од двете страни на имотот, мансарда атмосфера и три заеднички простории дизајнирани за дружење, угостителство и забава.

Сите апартмани имаат влез од заедничките простории лоцирани во централниот дел на зградата, додека на околните места може лесно да се пристапи со две поврзани скали – едниот е скоро врежан, и ги поврзува приземјето и првиот кат, додека вториот ги поврзува првиот и треттиот кат. Двете степеници се наоѓаат на предната и задната страна на зградата, додека станбените единици се инспирирани од визијата Wabi-Sabi, како почит кон несовршеноста на привремените и недовршени работи и убавината на необичното. Секоја единица се карактеризира со антички дрвени подови и кафинирани тавани создадени од Umbrian Master,, засновани на веќе присутното и го евоцираат минатото.

Оваа интервенција се врти околу обновувањето на подземниот премин кој историски се користел како патека за бегство, веројатно заради војната. Премин има пристап до една од живеалиштата, која затоа има привилегиран влез во елегантната градина пред вилата, која се карактеризира со огромни дрвја, како што се црвени дрва, кои ретко можете да ги видите на овие простори.

Најважната работа поврзана со процесот на реновирање е обнова на семејната капела, лоцирана во рамките на геометријата на становите. Капелата содржи бројни препораки за семејствата што живееле во оваа резиденција, како и бројни фрески од деветнаесеттиот век.

Поделена од неговата градина во италијански стил, но поврзана со патека од 15 метри, на ридот се наоѓа двоспратна модерна архитектура. Само еден кат е делумно над земја, што е резултат на отстранување на значителен дел од ридот, а потоа се усогласува преку градинарски покрив од 1200 м2 на кој се планираат автохтони дрвја. Новата зграда ќе создаде уникатен простор – внатре можеме да најдеме SPA од 500 квадратни метри, 4 апартмани за гости и зимска градина која е поврзана со подземниот паркинг за 20 возила.

Новата бања е со големина од 500 квадратни метри и е создадена како прослава на состанокот на величественоста на камен и течна вода. Бањата ќе биде простор целосно базиран на грижа и благосостојба на лице со 10 станици: хромотерапевтски туш и парна бања, простор за релаксација, турска бања, топла када, сауна, базен, Kneipp патека, солена соба и просторија за масажа. Областа за хидромасажа ќе биде центарот на проектот и е дел од длабоката дупка ископана во земјата што содржи резервоари за собирање дождовница.

Во однос на пределот, главната цел е одржување на сите постојни растителни видови. Цветни растенија и оние без цвет, заедно со жива ограда од различни видови типични за италијанските градини, се вклучени во проектот во области каде што тревникот би имал потешкотии за раст.

Градината на покривот е дизајнирана да покрива бања и два зима за ексклузивна употреба на сопствениците на апартмани и гости. Двете градини се распоредени на две различни нивоа и имаат микроклима што им овозможува живот на егзотичните растителни видови. Овој простор вклучува комерцијални елементи, како и области посветени на медитација.

Што се однесува до ноќниот живот на паркот, беше осмислен концептот на осветлување со директни, индиректни, рефрактивни и емотивни извори на светлина. Директните извори на светлина со ограничен интензитет имаат тенденција да ги осветлуваат површините на подот без да ги зачудуваат посетителите, додека индиректните се спектакуларни и имаат тенденција да осветлуваат предмети, како што се дрво или скулптура од земја. Рефрактивните извори на светлина играат со вода, создаваат волшебна атмосфера, а емотивните светла си играат со гранките на дрвјата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Не мора да чекате лето за да носите плетени торби. Плетени чанти видовме во колекциите на многу брендови за сезоната пролет/лето. На пример, Dolce...

Fool Moon

Вивиен Вествуд наполни 80 години – а легендарната дизајнерка реши да го прослави роденденот на поинаков начин. Во чест на нејзиниот роденден, таа ќе...

Four Seasons

Ако не сте месојад, веруваме дека оваа листа ќе ви помогне. Но, дури и да сте месојад, не е важно, можеби овие градови ќе...

Green Tea

Целерот е познат како природен антисептик Секој природен лек е добредојден за време на пандемија, а истото важи и за сокот направен од целер,...

Advertisement