Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

BENTLEY – лансира специјално издание на пенкала

Вулф Барнато не е само легендарно име во светот на моторспортот, туку и голем дел од историјата на брендот Bentley…

Како дел од групата „Bentley Boys“, познатиот британски возач и претприемач ја спаси автомобилската марка од финансиска пропаст во раните дваесетти години на 20 век, купувајќи ја, што имаше инструментално значење во создавањето на познатиот автомобил „Bentley Blower“ со суперполнач. Неговиот талент зад воланот беше толку напреден што успеа да извојува три последователни победи во три учества на трката на 24 часа Ле Ман.

За да докаже дека неговите возачки способности ја надминуваат тркачката патека, односно дека тој е непобедлив во својата Bentley Speed Six, тој се обложил дека може да стигне од Лондон до Кан со неговиот автомобил пред Le Train Bleu да пристигне од Кан до Кале. Во 1930 година, британскиот возач го победи возот со неколку минути разлика, што исто така стана една од најлегендарните приказни поврзани со трките со мотори.

За да ја прослави деведесеттата годишнина од овој иконски потфат, Rolls Royce најави лансирање на три нови Bentley Limited Edition пенкала , во соработка со нејзиниот партнер, Граф фон Фабер-Кастел. Секој молив од оваа специјална серија е завршен со темно зелена тркачка боја, која обично се поврзува со Барнат.

Лакираното буренце од пенкалото е рачно изработено и украсено со дијамантски модел, што е силен дел од дизајнерскиот јазик на Bentley. Капачето за пенкало е украсено со иконскиот Bentley B и оригиналниот потпис на Вулф Барнато. Специјалното издание вклучува три опции – пенкало за фонтана, пенкало за ролери и топчесто пенкало. За да ја одбележи годината на овој потфат, колекцијата е ограничена на само 1930 парчиња, со цени од 580 долари.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Останаа само 31 ден до крајот на оваа година, па затоа е време полека да ги сведеме впечатоците. Се разбира, овој пат нема да...

Green Tea

Бидејќи повеќето жени ја запоставуваат грижата за кожата за време на нивната младост, тие се борат во текот на 40-тите и 50-тите години да...

Green Tea

Неделата на модата во Париз се затвори со претставување на новата колекција Миу Миу за сезоната пролет / лето 2021 година. Набргу потоа, таа...

Fool Moon

Иииии …… .. стигнавме до последниот месец од оваа тешка 2020-та. Годината што нè воведува во новата ера која верувале или не – официјално...

Advertisement