Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Baccano – Новиот концепт ресторан во Рим

Римското студио RPM Proget ја претставува реалноста на големата живост на моќта на сугестијата, кога станува збор за дизајнирање и реновирање на посебни простори…

Можеме да кажеме без сомнение дека оригиналноста е главниот принцип на дизајнерскиот пристап на оваа студија. Бидејќи рестораните во моментов се карактеризираат со изобилство и разновидна понуда, додека гостите стануваат сè понапорни во исто време, секој од нив мора да има оригинална привлечност, допир со личност и можност да го фасцинира посетителот, без оглед на видот на храната што ја нуди.

Реализиран од RPM Proget помеѓу 2010 и 2011 година, Baccano е еден од најпознатите ресторани во Рим, а неговиот концепт инспирацијата ја наоѓа во Balthazar, Њујорк. Мебелот го произведувале италијански мајстори кои биле инспирирани од стилот на француско бистро. Дизајнерите го опишаа својот пристап на следниов начин: „Нашиот проект се заснова на потрага по стари вредности: има занаетчии кои работат во партнерство со нас и постојано бараат оригинални антички додатоци, што им дава можност да му дадат посебен вкус и атмосфера на нашиот мебел“.

Baccano фасцинира со својот префинет и космополитски ретро допир и ја истакнува гроздобер душата на мебелот со софи и дрвени клупи свртени кон тезгата, предизвикувајќи навистина специфична атмосфера.

Влезот во ресторанот, кој гледа на атрактивната Via delle Muratte, 50 метри од фонтаната Trevi, ве поканува да влезете внатре и да го откриете целото мени, сместено на пиедесталот од ковано железо. Зад елегантниот прием, хостесата ги поздравува сите гости во ресторанот, доверувајќи им ги на брзите келнери, чија услуга е совршена.

Отворените кујни во ресторанот Baccano се приказна за себе со „танц“ на готвачи во нивните елегантни униформи; кујните се одделени од трпезаријата со витраж во француски стил од 1930-тите, каде се издвојува импресивен часовник.

Други детали што го прават ова место поубаво се лимениот таван што доаѓа од Њујорк, сферичните ламби и маси од леано железо пронајдени во старо француско бистро на бреговите на Сена, додека шест големи винтиџ вентилатори со дрвени лопатки потекнуваат од поранешните британски колонии од крајот на 19 век.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Оваа година Божиќната тема во Белата куќа е „Америка е убава“, а Меланија Трамп вели дека оддава почит и го покажува „величието“ на Соединетите...

Fool Moon

Астролозите направија интересни откритија и успеаја да ги идентификуваат четирите хороскопски знаци под кои се раѓаат најбогатите луѓе. Ако тие самите не се богати,...

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Advertisement