Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Ако ги внесете овие 5 предмети во вашиот дом, сѐ ќе ви оди од рака: Привлекуваат среќа како магнет!

Овие предмети треба да ги има во секој дом. Според правилата на фенг шуи, тие носат среќа и проток на позитивна енергија. Проверете дали вие ги имате овие 5 во вашиот дом. Ако одговорот е не, не заборавајте да ги набавите.

  1. Потковица

Можете да ги најдете насекаде, а веројатно сте ги виделе и во нечија куќа, но дали знаете зошто се сметаат за амајлии на среќа? Традицијата потекнува од античка Ирска и нивните легенди и приказни. Некои велат дека таа ќе ги истера сите лоши луѓе надвор од куќата, а некои легенди тврдат дека таа ќе ги задржи злобните луѓе далеку. Што и да е вистината, тие ќе ве вардат од зло, па поставете го над влезната врата за да го заштитите домаќинството.

  1. Симболи со желка

Исто како што се верува во Ирска дека е добро да се има потковица во куќата, така што според правилата на фенг шуи, се верува дека желката го штити домот и е многу силен симбол. Без разлика дали станува збор за вистинска школка од желка или пластична верзија, треба да биде силен чувар на домот, а истата е поставена на влезната врата.

  1. Бамбус

Кинеската култура го објаснува бамбусот како растение кое е составен дел на секој дом. За да може да циркулира добра енергија, ова растение мора да го заземе своето место во вашиот дом. Советот е да го чувате во дневната соба.

  1. Црвена боја

Црвената е поврзана со среќа во неколку култури. Кинезите секогаш чекаат Нова година облечени во црвена боја и ставаат пари во црвени коверти. Во Индија, многу млади луѓе носат црвени фустани како симбол на чистота и просперитет. Вазна или тепих во црвена боја ќе биде доволна за да ве заштити.

  1. Желад

Без разлика дали го чувате во тенџере или на прозорец, според традицијата на северните земји на Европа, тоа ќе ве заштити и ќе ви даде сила, исто како дрвото на кое растат желади.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...