Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

7 причини да го направите хотелот Бардесоно во Јаунтвил ваша база

Долината Напа е дом на многу од најдобрите нешта во животот и не треба да се обидувате да излезете надвор од малиот град Јонтвил за да го доживеете сето тоа. Често опишан како „возрасен Дизниленд“, Јаунтвил и неговите главни атракции вклучуваат ресторани за гурмани, елегантни простории за дегустација на вино, ред по ред шармантни викендички со тремови за восхитување преку пешачење или возење велосипед и јавна уметност. Сензационални изненадувања се наоѓаат на секој блескав чист уличен агол и во мали паркови, полни со клупи, исполнети со миризливи рози. Во центарот на ова хармонично блаженство е Бардесоно, круна на градот на гостопримството.

Додека неколку други хотели во Јантвил се борат за внимание, Бардесоно е пример за ултра посетеност. Еве ги главните причини што прават Бардесоно да стане вашата омилена база:

1: Локација

Паркирајте го автомобилот.. и заборавете го ! Бардесоно е централно место за многубројни простории за дегустација на вино што се протегаат по улиците низ Јантвил. И кулинарските скапоцени камења на Јаунтвил, како што се „Француската перална“ на Томас Келер, „Пекара Бушон“, „Ад хок“ и „Ла Календа“, се само неколку чекори од вашиот апартман „Бардесоно“.

Двор на Бардесоно

2: Луксузен простор

Разновидни градинарски карактеристики нагласуваат четири градежни структури во кои се сместени 62 стилски апартмани во пет распореди, секој со големи надворешни дворови и балкони. Погодностите вклучуваат постелнина Fili D’oro, производи за бања REN, надворешни системи за затворање со контрола на движење, системи за виртуелен звучник за опкружувачки звук и медиумски центри. За голем одмор, резервирајте една од трите спектакуларни вили „Мејпл Гроув“, од кои секоја е приватен рај на префинетост или уживјте заедно, во личен комплекс. Секој може да се пофали со прекрасна дневна соба, спална соба со спа, бањи со бањи, базен и двор; Центарот вили нудат пространа трпезарија за забава. Резервирајте ги сите три и уживајте во пристапот до флотата Bardessono Lexus со најновите модели на луксузната марка. Или чувствувајте се пријатно во еден од кралските или спа-апартмани-секој подеднакво попустлив во помал обем. Без разлика на вашиот избор на апартман, секој вклучува пространа бања со „бања“ со голема када за натопување, посебен туш и простор за лични, бањски терапии, обезбедени од „батлер“, кој го подготвува просторот, пали свеќи и подготовува разновидни опции за третман.

Бардесоно гостински апартман

Бардесоно бања

За оние кои претпочитаат нивното разгалување да се одвива во реномираниот Спа центар во Бардесоно, се нуди целосно мени на услуги, како што се масажи на целото тело, третмани за двојки, лице, облоги и полирање на телото. Препуштете се да поставите добронамерна намера и да создадете лично масло со мирис во Well Bar, во партнерство со TARA Wellness. Изберете меѓу седум велнес формули како спиење, енергија, рамнотежа, љубов, стрес, детоксикација и мускули.

4) Кујна

Да, Јаунтвил е еден од големите кулинарски престолнини во светот, но не треба да се обидувате да ги надминете ресторанот и барот Луси на Бардесоно за да уживате во најдоброто од винската селска кујна. Извршниот готвач Џим Лејкен користи состојки од локално потекло во своето мени со сезонски јадења што задоволуваат душа, како што се летно рижото од пченка и јастог, маринирани јагнешки рифови, карамелизирани смокви со Порт и печено цвекло. Лејкен и неговиот кулинарски тим потекнуваат од фарми и снабдувачи во радиус од 110 милји од ресторанот, со цел да создадат различни вкусови на Јонтвил. Само на чекор од кујната на ресторанот (каде се служи појадок, ручек и вечера) е, исто така, локалната, сертифицирана органска градина на Луси, од која се избираат свежи билки и гарнитури за да се создадат рачни изработки. И листата на вино Луси претставува прекрасен избор на локални, природни вина.

Ресторан Луси Трпезарија

5) Зелена величественост

Имотот со платинест сертификат LEED (еден од само 28 во светот) е доказ дека хотелот може да обезбеди неспоредлив луксуз, додека ја одржува енергетската и еколошката ефикасност. Користејќи природно дрво, постелнина од природни материјали, природни производи за бања и „паметна“ технологија за системи за греење, ладење и вода, Бардесоно ги обвива своите гости во „зелена“ величина и милина. Собите за гости се конструирани за да ја минимизираат сончевата топлина со широки настрешници и венецијански надворешни ролетни со моторна контрола. Големите пространства на стакло им овозможуваат на зимските сончеви зраци природно да ги загреваат просториите, додека прозорците и вратите се отвораат кон приватните дворови за да обезбедат сигурна вентилација во природата. Преовладува пејзажот отпорен на суша, опслужен со ефикасен систем за наводнување капка по капка.

6) Опции за истражување

Одморете се помеѓу потребните дегустации на вино со додека уживате во базенот на Бардесоно, кој се наоѓа на покривот, наредени со кабани во сенка и со поглед на околните планински масиви Мајакамас и Вака. Саботната јога се одржува во 9 часот на палубата на базенот, а малиот фитнес центар, на погорниот кат, е опремен со велосипед Пелотон. Ако претпочита вистинско возење велосипед, изнајмете велосипед од возниот парк на хотелот и патувајте по патеката „Лоза“, долга 12,5 милји.

Бардесоно базен на покривот

7) Уметнички дух

Бардесоно соработува со галеријата Андреа Шварц од Сан Франциско за да претстави драматични и привлечни уметнички дела што се прикажани низ целиот имот. Скулптурите се издигнуваат од одливите на водата што течат; комуналните ходници се наредени со дела што даваат знак на поп културата. Цел ѕид на вилата е обложен со масивна, текстурална, маслена слика од Диебенкорн. (Галеријата ја ажурира колекцијата годишно и се продаваат парчиња.) За оние кои имаат тенденција да ја намалат уметноста како клучна за култивиран и елегантен начин на живот, турнејата во Бардесоно сигурно ќе го смени таквото гледиште.

Скулптура од Алберт Дикрутало, благодарение на галеријата Андреа Шварц, Сан Франциско

Бонус: Бардесоно им дава можност на гостите да бидат дел од неговата посветеност, да се обезбеди најодржливо, луксузно искуство во долината Напа. Хотелот ќе засади трева во теренската, сертифицирана органска кулинарска градина за секој гостин кој ќе се откаже од домашното чистење. Ефектите од една фабрика во градината помагаат да се подобри квалитетот на воздухот со неутрализирање на штетните нуспроизводи. Билките засадени во градината даваат инспирација и состојки за инспирираната кујна Луси барот и ресторанот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement