Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

7 будистички заповеди за среќен живот

Во будистичките учења можеме да најдеме безброј совети за среќен живот, така што многу изреки можат да послужат како мотивација и инспирација да го исполнуваме секој ден со позитивна енергија.

Според будизмот, ние сами си ја кроиме судбината, сè зависи од нас – здравје, енергија, среќа, љубов и судбина …Позната е изреката на Буда: “Само ние можеме да се спасиме. Никој друг не може и не знае. Затоа мора да создадеме и да одиме по свој пат во животот”.

Покрај различните будистички совети и препораки за среќа, ги издвојуваме седумте најпрактични:

  1. Размислете помалку, чувствувајте повеќе.
  2. Муртете се помалку, смејте се повеќе.
  3. Зборувајте помалку, слушајте повеќе.
  4. Судете помалку, прифатете повеќе.
  5. Набљудувајте помалку, работете повеќе.
  6. Помалку жалете се, и повеќе ценете се себеси.
  7. Помалку плашете се, повеќе сакајте.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ф ановите со нетрпение го очекуваат продолжението на култната серија на ХБО Макс „Сексот и градот“. Така, според „Дејли мејл“, наместо Саманта (Ким Катрал...

Fool Moon

Лејди Гага е една од оние музичари од светската музичка сцена која нема што не направила – плејада хитови, го освои Златниот глобус, неколку...

Cotton Club

Модниот бренд Miu Miu претстави кампања за пролет / лето 2021 година, што претставува заедница на неконформисти со жива личност. Миучија Прада реши да...

Cotton Club

Џо Бајден положи заклетва како 46-ти американски претседател на Соединетите Држави на церемонија во Вашингтон. Пред него се заколна и Камала Харис, првата потпретседателка...

Advertisement