Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

5 едноставни начини да го украсите вашиот дом како луксузен хотел

Суштината е во создавањето на вистинската атмосфера.

Патувањето неизбежно нè трансформира. Запознаваме и учиме нови култури, што ни дава нов пристап кон животот. Проблемите стануваат полесни, но пред сè уживаме во разнообразен и различен дизајн на удобно сместување. Од кои често не сакаме никогаш да го напуштиме.

Големи кревети полни со меки перници, дневна соба како „lobby lounge“ и бар во собата, софистициран избор на уметнички дела… Ова се само дел од дизајнерските компоненти што можете да ги користите во вашиот дом за да добиете динамична и опуштена атмосфера како оние во луксузните хотели.

Акцентот на престижните хотели денес е ставен на модерниот пристап на „old school“ холивудскиот гламур, со што на ретро мебелот му се даваат богата текстура и модерен дизајн.

Ако сакате да внесете елеганција во домашната атмосфера, како онаа во хотелите со четири сезони, следете ги следните 5 совети за внатрешен дизајн.

Изберете ги вистинските текстури
Мебелот и текстурата се она што ќе го нагласи секој простор и ќе му даде визуелна тежина. Заводливите ткаенини се навистина важни бидејќи го прават дизајнот да изгледа совршено на крајот, од кадифени-сомотски столови до најситните детали како што се декоративните перници.

Најдете добро парче мебел за складирање
Полиците за книги или ѕидните библиотеки секогаш играат посебна улога во внатрешноста. Многумина се стремат кон минималистички начин на живот, а поседувањето добро парче мебел за складирање, на кое ќе ги чувате сите основни предмети (од помалку атрактивни до читливи мали уметнички дела) е клучен чекор за да го направите вашиот дом удобно место за живеење.

Инвестирајте во бар
Сопственоста на домашен бар му дава на секој домаќин чувство дека е во пентхаус апартман. Без разлика дали вашиот избор ќе биде цела единица која исто така служи како плакар или ќе се одлучите за ретро количка за пијалоци инспирирана од дизајнот на 50-тите и 60-тите години.

Создадете добро осветлување
Изберете го типот на осветлување што ќе можете да го прилагодите на времето од денот. Ако работите од дома, светлото од работната средина е она што ќе ви треба во текот на денот, додека во вечерните часови сакате поспорна и релаксирачка атмосфера.

Купете значајни уметнички дела
Уметничкото дело е последниот допир на секој ентериер, како точка на крајот на литературното дело. Со групирање на неколку уметнички дела во фоајето на домот, создавате инстант впечаток за целиот дом.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Fine Living

Неверојатниот дом е дизајниран од познатиот архитект Золтан Пали. Имотот, кој беше домаќин на новата рекламна кампања на брендот Тифани во која беа вклучени...

Four Seasons

Ако на истото место летуваат Бијонсе, Џеј Зи, Дрејк, Кардашијан, Шакира, Вин Дизел и Шарлиз Терон, тоа место мора да има нешто посебно. Тоа...

Advertisement