Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

20 фотографии како доказ: Мерил Стрип го поседува најубавиот стан на Менхетен

22-1-2020 Meryl Streep has finally sold her penthouse apartment in the Tribeca neighborhood of New York for $15.8 million, after originally asking $24.6 millionin 2018. With 3,944 square feet of living space, the flat has 4 bedrooms and 4.5 bathrooms. Pictured: Meryl Streep's home,Image: 383762457, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: REALTOR / Planet / Profimedia

Иако знаеме за која бројка станува збор, овој пентхаус има неколку предмети што го прават непроценлив!

Сместен во горниот дел од зградата на River Lofts во населбата Трибека во Њујорк, станот има четири спални соби, од кои едната е главната спална соба, додека другите се соби за гости. Четири купатила и еден тоалет, тераса со градина што опкружува дури три страни на станот и непроценлив поглед.

Тука е и работната канцеларија, огромна дневна соба, кујна и трпезарија, потоа просторија која е наменета само за гледање телевизија – таканаречена медиумска соба и секако просторија резервирана исклучиво за чување облека и обувки или плакар/гардеробер.

Ова вистинско мини кралство, се простира на површина од дури 372 квадратни метри.

Актерката и нејзиниот сопруг живееле во овој стан со прекрасен поглед на реката Хадсон, цели 14 години, но поради деловни ангажмани, двојката решила официјално да се пресели во Калифорнија пред неколку години.

Јас ги одржував зелените градини, за време на ведрите летни ноќи и топли денови. Седев во удобна софа пред огништето каде што крцкаше огнот, гледајќи како снегулките ја покриваат терасата. Овој стан беше прекрасен дом за мене и за моето семејство. Се надевам дека ќе направи некој друг среќен како нас “, изјави Мерил кога го огласила станот за продажба во 2018 година.

Сепак, и покрај сите погодности на оваа локација и самиот простор, како и фактот дека најголемата актерка на нашето време живеела тука повеќе од една деценија, парот не успеа да го продаде пентхаусот лоциран во долниот Менхетен.

Само кога цената падна од 24,6 милиони долари, бројката падна за цели 36 проценти или на 18,25 милиони, што се случи токму минатата година, станот е продаден – на анонимен купувач.

Она што не може да се наплати ни за милијарда долари е погледот кон големиот дел од реката Хадсон (не можеме ни да ги замислиме тие зајдисонца на оваа тераса полна со зеленило), потоа зградата на Empire State Building и Светскиот трговски центар.

На второ место е огромна количина природна светлина која, благодарение на големиот број прозорци, максимално ги достигнува сите простории во станот.

На трето место е дизајнот и ентериерот воопшто, комбинацијата на бело и кафеаво дрво му даде на домот посебна доза на минимализам и топлина истовремено.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Нијанси инспирирани од птици. Dior Makeup се подготвува за претстојната есенска сезона со колекција наречена „Birds of a Feather“, која се состои од палети...

Wall Street

Многу Олимпијци, освојувачи на златни, сребрени или бронзени медали, претставуваат луѓе богати по дух, но и по пари … Како што знаете многу добро,...

Green Tea

Овесната каша е богата со диетални влакна кои го стимулираат варењето, го балансираат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот, и се наметнува како...

Fool Moon

Стресот е толку сеприсутен во нашите животи што сме скоро навикнати на него – би било чудо ако не се нервираме кога ќе се...

Advertisement