Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

100.000 долари за ноќ, овој хотелски апартман може да биде НАЈСКАП ВО СВЕТОТ…

Дали некој хотелски апартман вреди 100.000 долари за ноќ? Ако – како нас – се двоумите, имајте на ум дека станот е дизајниран од Демиен Хирст, чии уметнички дела од високата класа редовно имаат цени од десетици милиони долари.

Најскапиот хотелски апартман во светот е Empathy Suite во Palms Casino Resort во Лас Вегас. Се наоѓа на 34-тиот кат на Palms Casino Resort со поглед на светлечките светла на Лас Вегас. Ентериерот е дизајниран од светски познатиот британски уметник Демиен Хирст во соработка со Bentel & Bentel Architects и има поглед на познатиот булевар на американскиот град. Апартманот Empathy не е само полн со работата на Херст – тоа е дело на Херст.

Можете да резервирате импресивен апартман за најмалку две ноќевања, а неговата цена достигнува 100.000 долари за секој ден престој. Од прилагодениот мебел до уметничките дела што ги красат ѕидовите, апартманот Empathy во Palms Casino Resort во Лас Вегас е апартманот од соништата во кој секој сака да престојува, но ретко кој може.

Еден од предметите што се издвојува е бел аквариум со две ајкули од претходната изложба на Демиен Хирст. Уметничкото дело е поставено зад масата за билијард, поздравувајќи ги гостите додека влегуваат во просторот.

Љубителите на уметност, исто така, ќе бидат воодушевени кога ќе откријат дека Херст лично имал удел во дизајнирањето на секој агол од собата со неговите ткаенини со потпис.

Исто така, 104 пеперутки се на мебелот низ станот, давајќи му современ изглед на ентериерот.

Апартманот е со вкупна површина од 900 метри квадратни и има две големи спални соби, приватен базен и непобедлив поглед.

Но, нема да спиете само со рибите за време на вашиот престој во станот Емпатија. Можете да уживате во медиумски салон, приватна соба за масажа, приватна соба за третман на сол и фитнес центар.

Палмс може да се пофали со една од најобемните уметнички колекции од кој било хотел во САД, со дела од Жан-Мишел Баскија и Енди Ворхол позајмени, заедно со современите дела на Такаши Мураками и други уметници.

Како што може да очекувате, апартман со толку висока цена доаѓа со некои прилично слатки поволности, вклучително и 24-часовна услуга на батлер, услуга на возач, уметничка турнеја низ хотелот, пристап до ноќниот клуб, концертниот театар „Перл“ и студиото за снимање,како и кредит од 10.000 долари за одморалиште.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement