Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Џеј Зи и Бијонсе ја купија најскапата куќа во историјата на Калифорнија…

Откако Бијонсе ќе ја заврши својата светска турнеја, таа се враќа во Калифорнија во сосема нов и многу луксузен дом.Според TMZ, Бијонсе и Џеј Зи купиле дом од 30.000 квадратни метри во Малибу за рекордни 200 милиони долари. Се вели дека тоа е најголемата трансакција со недвижен имот во историјата на Калифорнија, соборувајќи го претходниот рекорд од 177 милиони долари. Тоа е исто така втора најскапа продажба на недвижен имот во САД. Првото место го зазема трансакција од 238 милиони долари за недвижен имот во Њујорк.

Иако звучи неверојатно за многумина од нас, некои би рекле дека Бијонсе и Џеј Зи навистина добро се справиле со нивното купување бидејќи имотот првично беше наведен за 295 милиони долари.

Домот е дизајниран од јапонскиот архитект Тадао Андо. Уметничкиот колекционер Вилијам Бел, неговиот претходен сопственик, поминал 15 години градејќи ја конструкцијата целосно бетон. Отворениот имот има четири надворешни базени, спа центар, велнес центар, мултимедијална соба, гаража со 15 автомобили, кошаркарско игралиште и простории за персонал.

Комплексот на славната двојка е во облик на L и има огромни бетонски ходници, како и стаклени ѕидови од подот до таванот. Пространиот двор има базен и завршува со карпа со поглед на плажата.

Сепак, и покрај големата сума на пари што ја издвоиле за овој имот, славната двојка сè уште ја смета нивната резиденција во Бел-Ер за свој дом бидејќи е поблиску до пријателите и училиштата за нивните три деца. Според TMZ, новата куќа во Малибу ќе служи како викендица додека целосно не се вселат.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement