Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

ЈАХТАТА НА РАФАЕЛ НАДАЛ Е ЕДНА ОД НАЈЛУКСУЗНИТЕ ЈАХТИ ШТО НЕКОГАШ СТЕ ГИ ВИДЕЛЕ…

Шпанската тениска ѕвезда Рафаел Надал е страстен ентузијаст за јахти.

Како што дознаваме, Рафа ја купил јахтата The Great White Sunreef 80 Power пред три години за својот триесет и четврти роденден, која ја прилагодил на своите желби, кои го чинеле 4,5 милиони фунти.

Со простор од 400 квадратни метри, јахтата е дизајнирана за долги крстарења и може да прими до 12 луѓе. Тој е придвижуван од два мотори со моќност од 1.200 КС кои му овозможуваат да достигне максимална брзина од 24 јазли или брзина на крстарење од 14 јазли.

Сите јахти Sunreef се целосно приспособени, секој детал зависи од вкусот на купувачот и нема два чамци кои се сосема исти. Сè, од подови, распоред, поморска моќ и секако, играчки и шеми на бои може внимателно да се приспособат.

Sunreef 80 може да биде опремен со гаража за собирање помали чамци, џет скии или други водени играчки, а има и различни конфигурации достапни за простори за живеење, апартмани и трпезарии.

Зборувајќи за купувањето, Рафа изјави: „Како некој од островот, морето е дел од мојот живот и не е тајна дека го сакам морето. „Секогаш кога сум дома, се трудам што повеќе да уживам во времето на бродот.

Да потсетиме дека Рафаел Надал има нето вредност од 220 милиони долари што му овозможува да ги купи јахтите од соништата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement