Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Ѕирнете во најубавото одморалиште на Малдивите

Во изминатите 365 дена, многумина од нас го поминаа своето слободно време фантазирајќи за патувања, истражувајќи ги далечните делови на светот и вистинскиот, луксузен одмор што го заслужуваме по сите неволји што ја снајдоа нашата планета

Пандемијата корона вирус за кратко време успеа да ги промени сите наши навики, да не оддели од поранешниот начин на живот и да ни внесе страв во коските. Бидејќи, благодарение на напредокот и развојот на медицината, пандемијата завршува наскоро – или барем сите се надеваме на тоа – вистинско време е да започнеме со планирање на нашите нови авантури, кои ќе не однесат каде што срцето ќе посака.

Љубителите на метрополата веројатно ќе се упатат кон некој од големите градови веднаш по завршувањето на пандемијата и уште еднаш ќе имаат можност да истражат нови и различни култури, да ги испитаат делата на големите уметници од минатото и да уживаат во звуците на музика. Повторно ќе ги освоите рестораните, градините од прекрасните кафулиња и барови, ќе блеснете во пешачките зони и со чевлите, кои практично беа на година дена на „неплатен одмор“, повторно ќе ги загреете табаните.

Останатите, љубители на вистински авантури во природна средина, веројатно веднаш ќе сакаат да се најдат на морскиот брег, во срцето на џунглата или на пуст остров кој е подреден само на нив и на нивните желби. Еден од нив, ви го претставуваме денес.

Сместено во срцето на Индискиот Океан, ова прекрасно одморалиште ви нуди вили над водата, јога-павилјони, спа центар и ваш личен тим за консиерж за исполнување на сите ваши желби. „Ние сме посветени на нашата мисија да го направиме одморалиштето Ithaafushi – The Private Island барана дестинација од светски ранг, што ќе ги претстави сите свои мапи на само неколку привилегирани гости. Нашиот тим е целосно посветен на осигурување дека секој момент кога ќе го поминете во ова одморалиште е персонализиран, карактеризиран со исклучителна услуга и внимание на деталите “, рече Етиен Даланкон, генерален директор на одморалиштето Waldorf Astoria Madlives Ithaafushi.

Со доволно простор за дваесет и четири гости и површина од скоро 35.000 квадратни метри, Ithaafushi, што значи „Бисерски Остров“, е најголемото приватно островско одморалиште на Малдиви досега. Сместено помеѓу рафинираниот брег на бел песок и кристално чистите сини води на океанот, одморалиштето веќе стана едно од најпосакуваните на целата планета, нудејќи еднакво неверојатна приватност и ексклузивност.

Заедничката дневна соба на одморалиштето, Haali, ќе им се допадне на гостите од сите генерации – со својот отворен простор, овозможува уживање во неверојатниот поглед, течејќи кон терасите и градините лоцирани пред него. Гостите на одморалиштето можат да ги организираат своите забави под sвезденото небо, да уживаат во надворешните кина или 35-метарскиот базен.

Опкружени со тропска вегетација и прекрасни плажи, гостите ќе бидат воодушевени од општото чувство на мир и релаксација. Секој сантиметар од овој огромен рај едвај чека да го открие најупорниот, додека ужива во прошетка по нејзините ликвидални патеки помеѓу палмите и другите слатки растенија.

Исто така, гостите ќе имаат на располагање Wellness Concierge, кој ќе им овозможи уживање во активности прилагодени на нивните потреби, што ќе им даде можност повторно да се поврзат со природата преку медитација или јога, заедно со теретана и спа центар над водата. Ако вашиот одмор од соништата не вклучува премногу физичка активност, има лежалки под палмите каде што ќе можете да замислите сосема поинаков живот.

После огромен број денови поминати заклучени во своите домови, одморот на ваква дестинација навистина ќе ни помогне да си ја вратиме силата и да се подготвиме за некои идни предизвици што животот ќе ни ги наметне.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Нови фотографии од снимањето. Се појавија нови снимки од снимањето на драмата за принцезата Дијана наречена „Спенсер“, во која главната улога ја толкува ѕвездата...

Fool Moon

Веста дека Ема Вотсон, познатата Хермиона од филмовите и „Хари Потер“, ја замрзна нејзината кариера до понатамошно известување, и таа нема да се врати...

Fool Moon

Влегувањето на Венера во знакот Риби на 25 февруари најавува период исполнет со романтични вибрации. Рибите се знак на зодијакот во кој планетата на...

Fool Moon

Додека Лејди Гага снимаше во Рим, семејниот пријател Рајан Фишер се грижеше за нејзините три француски булдози, но за време на вечерна прошетка пред...

Advertisement