Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Ѕирнете во најскапиот пентхаус во Барселона

Резиденцијата од 686 квадратни метри е најскапиот пентхаус во моментов на пазарот на недвижности во овој град.

Не само што е првиот меѓународен самостоен станбен комплекс на Mandarin Oriental (обично резиденциите се поврзани со хотелите), туку е и првата брендирана резиденција во Барселона. Овој пентхаус вреден 40 милиони долари е и најскапиот стан во историјата на Барселона.

Mandarin Oriental Residences, Барселона, лоциран покрај познатиот Passeig de Gracia, е зграда од 20 ката со 30 апартмани и четири пентхауси. Гранд Пентхаус по цена од 40 милиони евра (или 40,65 милиони долари) го зафаќа целиот 20-ти кат и се простира на 686 метри квадратни. Дуплекс резиденцијата може да се прилагоди да има само две или најмногу четири спални соби, со цел да се задоволат специфичните потреби на купувачот. До горните соби се пристапува преку посебни скали за крајна приватност. Пентхаусот со отворен план има тераса свртена кон морето, со прекрасен поглед на Барселона.

Луксузниот пентхаус со двојна висина има масивни прозорци од подот до таванот од сите страни кои ви овозможуваат да го гледате градот од неколку агли. Однадвор изгледа како пловечки стаклен стан високо над градот. Ова е навистина уникатен стан сместен во срцето на историскиот град со непрекинат поглед на неговите убавини.

Светски познатиот архитект Џон Посон, кој го креираше дизајнерскиот концепт за пентхаусите, беше задолжен за неспоредливиот стан со светски дизајн и мандарински ориентални услуги, додека Карлос Фератер повторно ја замисли зградата со внимателни детали и елементи за да ја направи ремек-дело. Различно од се друго што можеме да видиме во овој град.

Сопствениците ќе имаат пристап до луксузните погодности по кои е познат Mandarin Oriental, а кои ќе бидат достапни исклучиво за станарите. Резиденцијата во срцето на Барселона содржи фитнес центар, велнес објекти, деловни соби, градина и базен. Со хотелот Mandarin Oriental во Барселона во близина, жителите исто така имаат пристап до шест ресторани и барови, вклучувајќи го ресторанот Moments со Мишелин ѕвезда, спа со седум соби за третмани и парна соба, како и услугите на консиерж за кои Mandarin Oriental е толку високо се смета.

Со вакви сеопфатни хотелски услуги и капацитети во резиденциите, можно е да не мора ни да го напуштите скапиот пентхаус.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement