Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Ѕирнете во луксузната вила во сопственост на Vice Media

Ако сакате да го замените вашиот стан во голем град со „нешта“ малку бајковити и пространи, знајте ние ја имаме вистинската работа за вас…

Прекрасна вила од 1.400 квадратни метри лоцирана на имот од 3,35 хектари штотуку е изложена на продажба за 50 милиони долари во Санта Моника, дел од Лос Анџелес познат по токму такви згради. Самиот имот, кој вклучува една главна резиденција, две куќи за гости и изобилство надворешни удобности, е ставен на продажба од Шејн Смит, ко-основач и извршен член на одборот на Vice Media. Имотот во медитерански стил претходно бил дом на режисерот Хенри Јаглом и писателката Викторија Фојт – Смит која ја купи уште пред да ја види во живо за 23 милиони долари.

Како што можеме да заклучиме, Смит сака да заработи добри пари од неговата продажба, што секако е поврзано со реставрација на целиот имот, првично изграден во 1932 година. По купувањето, Смит ја ангажираше дизајнерката на ентериер Кери Џојс за подмладување на нејзините периодични детали и слободно можеме да кажеме дека резултатите зборуваат најмногу за себе.

Првиот кат од главната резиденција содржи голем број на впечатливи моменти во дизајнот, вклучувајќи таван со антички дрвени греди во семејната соба, кујна со светли шестоаголни подни плочки од марката Cle и стаклени лустери од Венеција. Секако, вилата содржи многу детали што ја прават екстравагантна, а кои не се видливи на прв поглед – зад полицата за книги во библиотеката се наоѓа скриен бар во зачинет стил од MJ Atelier, со спирално скалило што води до дискретна визба за вино чиј дизајн е потпишан Studio Shamshiri.

Главната резиденција содржи осум спални соби, додека секоја од куќите за гости има по две. Една од посебните згради има своја кујна за угостителство и простории за состаноци, додека другата повеќе потсетува на шармантна куќа, нудејќи малку поголема приватност.

Во надворешноста, можеме да видиме прекрасен базен со сопствена ложа, во кое место наоѓа рерната за пица на дрва, скара и бар. Ако сте спортски тип, знајте дека овде можете да уживате во извонредно направената куглана која е одвоена со игралиште за деца. Просторните градини содржат дрвја портокал, лимон, вар и авокадо, додека има и кедрова када за незаменлива релаксација.

Смит и неговото семејство живеат на овој имот околу пет години, но ако ви се чини познато, има причина за тоа. Во филмот „Beverly Hills Cop“ во 1984 година со Еди Марфи во главната улога, токму оваа вила беше домот на шверцерот Виктор Мејтленд.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Ако размислувате да патувате во Јужна Кореја, овој напис треба да ја зацврсти вашата желба и да ве наведе да купите авионски билет. Пред...

Green Tea

Се надеваме дека никогаш не сте доживеале мигрена. Но, сигурно, познавате некој што ги има овие симптоми. Без разлика дали вие или некој близок,...

Fool Moon

Ријана е вистинска икона на стилот. Секој нејзин стајлинг е спектакуларен, многу необичен и за разлика од повеќето нејзини колеги од шоу-бизнисот, таа воопшто...

Fine Living

Како што знаат сите модерни дами, „animal“ дезенот беше на сцената во последните неколку сезони и очигледно не планира да се откаже од својот...

Advertisement