Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Ѕирнете во ентериерите на најскапата куќа во Русија

Всушност, ова не е ниту обична вила, туку вистинска палата.

Во „селото на милионерите“ на Рубљовка, елитен кварт на руската престолнина, се продава палата, која експертите ја нарекоа најскапата куќа во Русија. Цената е 10 милијарди рубли (што според денешните стандарди е приближно еквивалентно на цена од илјада еднособни станови). Сопственик на елитниот недвижен имот е основачот на холдингот „Stroygazkonsalting“ Зијад Манасир, кој се наоѓа на листата на Форбс за најбогати луѓе во светот. Тој почнал да ја гради оваа вила за своето семејство пред околу 10 години.

Површината на трикатната палата е 7.000 квадратни метри. Ентериерите се уредени во стилот „дорохо-бохато“ што го сакаат руските бизнисмени: мермерни подови, скапоцено дрво, кристални лустери, мебел во класичен стил, камини во мермерни портали и задолжителни пејзажи што ја прикажуваат руската природа на ѕидовите. Општиот стил може да се опише како „еклектичен“: има елементи на англиски класици, барокни детали и ориентални мотиви.

Покрај стандардните заеднички и приватни простори за сопствениците и нивните деца, куќата има библиотека, музичка соба, вински соби, визба, куглана, караоке, базен, наргиле бар во ориентален стил и други луксузни погодности што идните сопственици сигурно ќе ги допаѓа.

Откријте како изгледа најлуксузната куќа во Русија во галеријата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Advertisement