Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Футуристички облакодер „Melania Tower“ со органска структура

Архитектот Мохамад Хусен го дизајнираше оригиналниот дизајн на облакодерот Меланија Тауер.

Меланија Тауер е хибридна зграда која се состои од трговски центар, канцеларии и луксузни хотелски апартмани сместени на брегот на езерото Ербил, Ирак, со органска структура.

Висината на оваа кула е околу 140 метри. Замислена е да биде туристичка атракција и знаменитост, поттикнат од формирањето на органска фасада заснована на прекрасни криви на флуидност кои оставаат незаборавен белег во меморијата на набљудувачите.

Функциите на катовите во кулата почнуваат од подрумот – четири ката ќе се користат како гаражи, пет ката за трговскиот центар, потоа десет ката ќе бидат наменети за деловен простор, додека дури дваесет ката ќе бидат резервирани за хотели. На самиот врв на облакодерот ќе има панорамски ресторан од 360 степени со поглед на пејзажите на Ирак.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement