Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

„ФУТУРИСТИЧКИОТ“ терминал за траекти во Кина изгледа како космодром од научно-фантастичен филм

Талентираните архитекти на студијата MAD можат да добијат инспирација од се, дури и од портокалови портални кранови!

Со новиот проект тие учествуваа на меѓународниот конкурс за дизајн на новиот меѓународен центар за крстарење Кантан во Чонгкинг, Кина. Резултатот е надреална низа од портокалови згради издигнати над земјата.

Комплексот ќе се простира на 65.000 квадратни метри, со пристап до реката Јангце. Комплексот со футуристички изглед ќе го замени постоечкиот карго терминал, што ќе го направи употреблив јавен простор од обична индустриска локација.

Дизајнерите имаат за цел да го претворат ова речно пристаниште за крстарење во област која поддржува туризам, шопинг и забава. Речното пристаниште ќе се состои од шест згради долги 430 метри, со високи столбови и ќе изгледа апсолутно импресивно со необичен, но атрактивен портокалов алуминиум. Тоа ја објаснува поделбата на просторот како пристаниште за крстарење од 15.000 квадратни метри и 50.000 квадратни метри деловен простор. Пристаништето ќе биде поврзано со комерцијални жаришта со „небесни“ мостови кои ќе водат до продавници и ресторани.

„Реката Јангце е повеќе од природен пејзаж во Чонгкинг. Поради човечките активности како што се поморскиот сообраќај и индустрискиот транспорт, и овој планински град е полн со енергија и движење. Сакаме да ја трансформираме оваа енергија во Чонгкинг од траги на индустрија во енергија што ја поттикнува имагинацијата. Луѓето овде можат да ја почувствуваат кинетичката енергија на градот, но и да ги замислат јавните простори на иднината“, рече основачот на MAD, Ма Јансонг.

Изградбата на новиот меѓународен центар за крстарење Кантан ќе започне во ноември 2022 година. Дизајнерскиот тим додаде и пејзажен парк, пространа урбана зелена површина од 100.000 квадратни метри што им овозможува на посетителите да уживаат во природната средина и погледите на Чонгкинг и Јангце.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement