Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Фејсбук лансира нови Ray-Ban паметни очила

Фотографирајте, слушајте музика и снимајте видеа – паметните очила Ray-Ban x Facebook го прават ова и многу повеќе.

Кој би помислил дека способноста да се носат очила што можат да сликаат, снимаат видеа, да снимаат звук и да репродуцираат звуци и глас за време на телефонски повик е гест на секого на дофат на раката? Но, Реј-Бан далеку ја надмина нашата имагинација.

Всушност, од вчера, достапни се паметни очила создадени во соработка со Реј-Бан, Фејсбук и Есилор Лукотица, кои благодарение на високо софистицираните технологии ви овозможуваат да снимате, споделувате, слушате, да остварувате телефонски повици, без компромитирање на естетиката и удобноста.

Моделите вклучени во овој проект се култни дела на брендот (Ray-Ban Round) и покрај камерите, видео камерите, аудио влезовите тежат само 5 грама повеќе од класичниот модел.

Можеби се прашувате дали овие очила ја доведуваат во прашање приватноста на кој било начин, но Реј-Бан го вели токму спротивното, бидејќи паметните очила ви овозможуваат секогаш да имате на располагање корисна содржина што ја докажува вистината за настанот. Покрај тоа, споделувањето содржини на социјалните мрежи не е автоматско: секој може да одлучи што и на кои платформи ќе открие. Конечно, светлото се пали секој пат кога снимате видео, па секој знае дека паметните очила се во акција во тој момент.

Еве 5 точки како функционираат:

Имаат двојна камера од 5 MP од предната страна што ви овозможува да фотографирате и снимате видеа и се активира со допирање или велејќи: „Hej Facebook…“.

Слушалките вметнати во страничните ленти даваат можност за слушање звук или зборување по телефон.

Три микрофони репродуцираат звук и глас со висок квалитет.

Со преземање на дополнителната апликација Facebook View (за iOS и Android) и поврзување со вашиот телефонски број и сметка на Фејсбук, можете да ги уредите и споделите сите содржини што сте ги стекнале со користење на очилата.

Можете да го користите копчето за да ги исклучите и да ги користите како обични очила.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Италијанската луксузна куќа Dolce & Gabbana ја претстави својата кампања Essentials есен/зима 2021 година во која се појавува супермоделот Бјанка Балти. Рекламната кампања за...

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Fine Living

Неверојатниот дом е дизајниран од познатиот архитект Золтан Пали. Имотот, кој беше домаќин на новата рекламна кампања на брендот Тифани во која беа вклучени...

Advertisement