Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Фенг Шуи огнена стихија: На домот му се потребни сите пет елементи – еве како да внесете оган кога ви треба!

И, зошто воопшто ќе ви треба тоа? Според методот Фенг Шуи, на домот му се потребни сите 5 елементи со цел да функционира добро и да биде исполнет со позитивна енергија. Се разбира, секој од елементите треба да се користи во одредена пропорција и во различни делови од куќата.

Според учењето на Фенг Шуи, огнениот елемент е добредојден во областите на југ, југо-запад, северо-исток и во централниот дел на куќата. Секој од елементите треба да биде изразен суптилно во просторот, односно да ги направи визуелно и естетски пријатни, со цел да се вклопи во декорот на вашиот дом или канцеларија.

Во овој поглед, ви претставуваме начини за украсување на модерните домови со огнен Фенг Шуи елемент.

Црвени свеќи или држачи за свеќи

Освен вистинското огниште, следното најдобро нешто што можете да го имате во вашиот дом и да имате силен оган во него се свеќите. Покрај нив има и држачи за свеќи во црвена боја. Покрај црвените свеќи, тие можат да бидат виолетови, жолти и портокалови, во зависност од тоа кои најдобро одговараат на вашиот ентериер. Тие ја прочистуваат и смируваат енергијата во просторијата исто како вистински оган.

Ѕидови во црвена боја

Според Фенг Шуи, бојата е еден од најлесните начини да ја направите потребната промена на енергијата во вашиот дом. Огнениот Фенг Шуи може да се претстави со помош на неколку бои, од кои црвената секако е најпосакувана, проследена со виолетова и портокалова.

Вазни во црвена боја

Можете да предизвикате силно присуство на огнен Фанг Шуи со помош на вазни со црвени цвеќиња. Овој популарен тип на декор лесно ќе се вклопи во различни стилови, па дури можете да користите повеќе вазни со различни форми и големини за да создадете впечатлива сцена на оган.

Осветлување во црвена боја

Добриот Фанг Шуи во голема мера зависи од доброто осветлување. Ако го барате вистинското осветлување за вашиот дом, ламби или лустери од црвени абажури може да бидат одличен избор. Светло-црвената боја како израз на огнен Фенг Шуи ќе донесе изобилство на позитивна енергија во вашиот дом.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ф ановите со нетрпение го очекуваат продолжението на култната серија на ХБО Макс „Сексот и градот“. Така, според „Дејли мејл“, наместо Саманта (Ким Катрал...

Fool Moon

Лејди Гага е една од оние музичари од светската музичка сцена која нема што не направила – плејада хитови, го освои Златниот глобус, неколку...

Green Tea

Во потрага по идеално тело, ние честопати се лишуваме од својата омилена храна, плашејќи се дека поради тоа ќе се здебелиме. Ова првенствено ги...

Cotton Club

Модниот бренд Miu Miu претстави кампања за пролет / лето 2021 година, што претставува заедница на неконформисти со жива личност. Миучија Прада реши да...

Advertisement