Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Уникатна куќа со неодолива поврзаност со природата

Ако можете да го изградите вашиот дом од соништата, која локација би ја избрале?

Дали би се наоѓало во самото јадро на светска метропола, во суптилни предградија или во срцето на природата? Ако спаѓате во третата група на луѓе, сигурни сме дека ќе ви се допадне проектот што ви го претставуваме денес. Родена како резултат на поправка на мала рустикална зграда во прекрасните ридови Биела, вилата Teca House делува како проѕирен контејнер вткаен во природата и просторот, каде што старите ѕидарски дела ја формираат основата на модерната архитектонска структура, вкоренета на територијата и рамнотежа што доаѓа со тоа.

Симбиотската врска со природните елементи во случајот на овој проект се спроведува преку структурната и визуелната транспарентност на зградата – надворешноста што ја опкружува игра голема улога, совршено интегрирана во орографијата на климата, употребените материјали, деликатната и софистицирана боја шеми и усвоени технолошки решенија.

Инспириран од проектот Glass House на познатиот архитект Филип Џонсон, Teca House има околу 80 квадратни метри, развиена на три нивоа. На неговото приземје, пристапните зони имитираат природни надворешни елементи преку камени мурали и дрвени елементи. Интимниот конференциски час во подрумот е совршено прилагоден за организирање на работни состаноци и сесии за идеи. На највисоко ниво, можеме да видиме животни и ноќни простории.

Заедничките делови на вилата, како што се кујната и дневната соба, се соочуваат со нејзината надворешност, пренасочувајќи го погледот од внатрешноста кон отворен простор. Обликувани од метал, дрво и бетон, славини од не’рѓосувачки челик и елементи потпишани од CEA создаваат уникатен дијалог со архитектурата, генерирајќи ехо на нејзините линии, нагласувајќи ги стилските избори на архитектот и клиентот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

При составувањето списоци со најубавите плажи во Европа, во нив најчесто ќе бидат португалскиот Карвоеиро, розовата плажа Елафониси во Грција или Нотр Дам во...

Fool Moon

Некои луѓе можат лесно да разговараат со вас како да ве познаваат цел живот, а вие сте се запознале пред десет минути. Меѓутоа, овие...

Green Tea

Доколку сакате да бидете во топ форма, покрај балансираната исхрана, исто така овие пијалоци можат да ви помогнат… Ако се обидувате да изгубите тежина,...

Fine Living

Во свет каде многу работи стануваат виртуелни и постојат во една сосема поинаква реалност, можностите се навистина неограничени… Во текот на изминатата година, целиот...

Advertisement