Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Уникатен Бетмен часовник од половина милион долари

Мистериозни, уникатни креации, секогаш постои доза на возбуда во нас, особено ако тие носат со себе елемент на забава…

Нарачаниот часовник Audemars Piguet украсен со скапоцени камења со темата Бетмен, штотуку се појави во продажната понуда на страницата 1st Dibs, поставена од галеријата Mayfair Gallery – дилер за антиквитети и уметност со седиште во Лондон. За овој џебен часовник се знае многу малку, па неговото потекло и оригиналниот сопственик кој го нарачал неговото производство се уште ни се непознати. Единствената информација што ја имаме за тоа е како што следува: таа е направена во 2002 година, додека зборовите DC Comics 1998 се врежани со мал фонт на дното на случајот. Сепак, часовникот, кој е наречен Audemars Piguet Batman Night and Day, создаден е како уникатен подарок, а според наводите, неговата оригинална цена била 970 000 долари.

Предниот капак на куќиштето создаден од 18 каратно злато го претставува денот, додека задниот дел ја претставува ноќта, со полумесечина и жолти сафири. Дневните и ноќните сцени се создаваат со употреба на скапоцени камења и изгледаат навистина неверојатно. Всушност, скоро 1.600 дијаманти и сафири биле искористени за да се создадат сцени на надворешните делови на овој модел, лицето на часовникот и неговата основа.

Круната на часовникот го доби сафирот Кабохон како главен декор, гравиран и нагласен со дијаманти. Кружниот дел на бројчаникот е украсен со сини сафири и бели дијаманти, додека на спротивната страна има уникатна композиција која се состои од знакот Бетмен наспроти синото емајлирано ноќно небо опкружено со sвезди.

Автоматизацијата на овој модел се активира со лизгач лоциран на едната страна од куќиштето, додека механизмот е специјално креиран за овој модел и му е даден бројот 366996, додека куќиштето го доби бројот Д 94947. Доколку сакате овој Бетмен часовник да биде во вашите раце, подгответе 498 228 долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Црните плажи се појавуваат на места кои некогаш имале силна вулканска активност или се во близина на сѐ уште активни вулкани. Долгите бели песочни...

Cotton Club

Иконски чанти, чевли и други детали добија летно, песочно освежување… Откако ја покажа својата најнова колекција во Шангај, Марија Грација Кири штотуку ја лансираше...

Fool Moon

Еден ден некој го праша најбогатиот човек на светот: „Дали има некој побогат на светот од тебе?“ Најбогатиот човек одговори: „Да, постои личност која...

Fine Living

Кога ќе го слушнеме Alvisi Kirimoto + Partners, првото нешто што ни паѓа на ум е ништо друго освен извонредност во архитектурата и уметност...

Advertisement