Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Угостителски објект во облик на термит „куќичка“ во Кина

Cheng Chung Design, дизајнираше ресторанот во една од куполите со црвена тула, создадени од локалниот уметник Луо Ксу.

Во едно мало гратче во кинеската провинција Јунан, локалниот уметник Луо Ксу создаде уметничка инсталација, претставувајќи серија згради со куполи од црвена тула, кои личат на хумка (мало возвишение) или гнездо од термити. Во една од куполите што го сочинуваат целото градско подрачје, има ресторан наречен „50% Cloud Artists Lounge“.

Неговиот дизајн го разви Cheng Chung Design, кој се обиде да ги потенцира природните кривини на една необична зграда со цврсти фасади и волумени поставени на неверојатни височини.

“Зградата изгледа како мега уметничка инсталација и половина од облаците се брануваат на небото. Има цврсти фасади, закривени контури и волумени поставени на неверојатни височини”, изјави CCD.

Конструкцијата е целосно изградена од локални црвени тули. Внатрешноста е украсена со големи лакови и високи тавани. Покривите имаат тркалезни отвори низ кои продираат сончевите зраци. Овие прозорци се рамномерно распоредени низ целата зграда, овозможувајќи им на посетителите да доживеат интеракција на дневната светлина и сенката.

Сите предмети за внатрешни работи се наредени земајќи ја предвид локацијата на светларникот. Сончевите зраци ја нагласуваат грубата текстура на тули, што е во контраст со тапациран мебел и мазната површина на тераса-сивиот под. Закривената челична плоча на влезот служи како еден вид портал, додавајќи експресивност во просторот и будејќи ја имагинацијата на гостите.

Ресторанот е само дел од големата инсталација на уметникот. Уметнички комплекс од тули, исто така, вклучува мултифункционална сала, уметничка галерија и хотел, чиј ентериер е исто така создаден од студиото CCD.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Можете да ја сакате или да ја мразите јогата, но придобивките за телото не можат да се одречат. Асаните и вежбите за дишење заедно...

Cotton Club

Манекенката сподели фотографии од нејзината лична архива. Модната недела е во полн ек во Париз. А, тоа значи дека сите топ модели, вклучително и...

Fool Moon

Некои филмови, иако се означени како романтични, оставаат горчливо-сладок вкус по гледањето. Но, сепак ги сакаме, можеме лесно да го повториме гледањето онолку пати...

Fine Living

Леброн Џејмс продава имот во Лос Анџелес за помалку пари отколку што платил во 2015 година. Тоа не значи дека кошаркарската ѕвезда е во...

Advertisement