Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Сè што треба да знаете за екстензија на трепките

Професионалците ни ја откриваат вистината.

Дали сте исто така зависник од проширување на трепките? Во моментот кога сфативте дека можете целосно да ја прескокнете маскарата и да изгледате средено, веројатно сте се разбудиле со некаква опсесија. Екстензијата на трепки се легитимни како магија.

Имајќи го тоа предвид, треба да обрнеме внимание на бројните екстензии што нè предупредуваат дека тие можат да ги нарушат нашите природни трепки. Тоа е мит што постои уште од постоењето на екстензии, но дали е вистина.

Треба да се земат предвид голем број работи кога станува збор за трепките, особено затоа што тие се близу до вашите очи. Треба да ги поставите сите прашања што ви паѓаат на ум, треба да ги истражите сите понуди, да изберете салон кој веќе има репутација, а лицето што ќе работи треба да биде експерт.

За да ви помогнеме да одлучите дали додатоците се соодветни за вас или не, ги прашавме експертите што мислат за нив. Откриваме сè што треба да знаете.

Првото нешто е фактот дали сте добар кандидат за екстензија. Запрашајте се:

Дали често спиете на лице?

Дали многу ги триете очите?

Дали имате навика да влечете трепки?

Дали неодамна сте имале инфекција на окото?

Дали имавте некаква интервенција во очите?

Лицето што работи на вас мора да праша:

Кој е процесот на стерилизација за алатките што ги користат?

Кои се потребните квалификации на вработените?

Ако ги прескокнете овие прашања, може да наидете на голем број проблеми – инфекции како резултат на нестерилизирана пинцета, алергиски реакции поради премногу лепак или оштетување како резултат на лоша техника на апликација. Производите што ќе бидат близу до вашето око мора да бидат квалитетни и доволно благи за да не ви создадат непријатност по апликацијата. Очите мора да бидат здрави и да немаат инфекции, па можете да го посетите офталмологот пред да закажете третман.

Материјалот и потеклото на трепките се многу важни

Луѓето порано мислеа дека трепките од визон се преценети, но разликата помеѓу природните екстензии на визон и оние од синтетичка свила е скоро незабележлива. Синтетиката е хипоалергична, затоа елиминирате еден потенцијален проблем на почетокот.

Дополнителните долги и густи екстензии можат да направат повеќе штета отколку добро

Ако конечно сфативте кои екстензии сакате, консултирајте се со професионалец за да изберете тип кој е најсоодветен за вас. Можеби тоа е нешто сосема друго од она што го очекувавте. Кога носите тешки трепки подолго време, тие можат да ги оштетат фоликулите на вашите природни трепки, затоа не треба да ги бирате оние што се подолги од 2 мм во споредба со вашите природни.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Форест Гамп, главниот јунак на филмската адаптација на истоимениот роман на Винстон Грум од 1986 година, доби најмногу гласови. Филмот на Роберт Земекис од...

Cotton Club

Во тековниот, октомвриски број на списанието ELLE, ќе најдете моден едиторијал под наслов „Misfits“ кој ја покажува убавината и односот на младите генерации од...

Green Tea

Таа има 50 години и е најубавото тело во Холивуд. Џенифер Лопез очигледно има добри гени, но работи и многу напорно за да ги...

Wall Street

Судејќи според ова, 2020 година е навистина лоша година за сите… Како и да е, за Фу Чунсијао, колекционер од Хонг Конг, на кого...