Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Супер модерен дом во Чикаго кој ја слави модерната уметност

Кави Гупта, кој се одликува со своето присуство во светот на уметноста, добро знае што значи висока естетика и врвен живот, факти кои силно се отсликуваат во секоја архитектонска креација со неговиот потпис.

Неодамна се најде во Чикаго, каде целосно реновирал семејна куќа, а сега тоа е најмодерниот дом штој се издвојува, меѓу другото, и по неверојатниот начин на кои ентериерите се исполнети со уметнички дела.

Давајќи огромна основа на боите и градежните материјали, декораторот – по разговорот со семејството што ја купиле куќата – реши да се префрли на безбедна тактика, со цел да обезбеди хармонија, апсолутна функционалност и секако модерен и во исто време безвременски резултат. Така, целото внимание го насочи кон минималистичката декорација и ја преферираше белата како главна боја, давајќи и модерна димензија со сиви тонови.

Низ околината природното осветлување функционираше исклучително добро, правејќи просторите да изгледаат навистина сонливо. Бела нијанса на ѕидовите и смели тонови на мебелот, добиваат уникатна форма благодарение на сончевите зраци, давајќи уникатни бои и „живот“ во секој агол. Уметност од агол до агол, идеалниот додаток е избран за да го „заклучи“ резултатот и да изгледа целосно комплетно и бујно, и покрај строгоста која генерално го има главниот збор во оваа куќа.

И покрај тоа што уметноста е протагонист, а модните допири даваат боја и димензија, забележуваме дека чувството на хармонија е обезбедено во секој момент, каде и да погледнеме. На крајот, нема ништо излишно, туку напротив, сè е неверојатно поврзано.

Книгите, свеќниците и впечатливите теписи кои го зазедоа своето место ја покажуваат страста на дизајнерот на ентериер и неговата потреба постојано да биде информиран за најновите случувања во областа на архитектурата, што природно е негова работа.

Што се однесува до останатите простории, Кави Гупта се одлучи за подеднакво смели решенија во боја. Гледаме, на пример, дека сината има водечка улога во спалните соби, а мебелот овојпат е во посветли тонови. На тој начин создаде совршени контрасти и воедно идеални баланси меѓу боите и различните стилови во декорацијата.

Помладите членови на семејството имаат можност да уживаат во бескрајните моменти на игра и релаксација во своите соби, но и во останатиот дел од куќата. Во меѓувреме, кога времето им дозволува, тие сакаат да поминуваат време на отворено – градината, балконите и терасите стануваат најдобри места за престој во сончевите денови.

Како бонус, архитектот не пропушти да додаде и луксузни ткаенини, како кадифе и кожа, кои внесоа доза гламур во уникатниот изглед на ентериерот. Секоја украсна референца создава неверојатен краен резултат.

Прелистајте ја галеријата за да видите повеќе фотографии од куќата!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement