Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Стиви Вондер штотуку купи вила вредна 14 милиони долари од саудиски принц

Куќата во медитерански стил од 2000 квадратни метри има 11 спални соби и 15 бањи.

Со поглед на околните планини и засенчените кањони, куќата во медитерански стил се наоѓа во Бел Ер Крест, ексклузивна заштитена заедница населена со многу познати личности како НБА ѕвездата Ентони Дејвис, Ким Кардашијан и Канје Вест.

Разумните набљудувачи на недвижности можеби се сеќаваат дека 71-годишната музичка икона не е нова во заедницата на Bel Air Crest. Во последните неколку години тој и неговата сопруга Томика Брејс изнајмуваат уште една огромна вила во истата енклава – куќа до главната резиденција на Гордон Ремзи во Лос Анџелес. Додека новата вила на Вондер е подалеку од Ремзи, таа сè уште е на непосредна близина на оброк од светска класа. И со речиси 2.000 квадратни метри простор за живеење, сигурно ќе биде потребно доволно пешачење за да се стимулира здрав апетит. Вилата има 11 спални соби и 15 бањи, соседни соби за персоналот и винарска визба од 2.550 шишиња. Иако е изградена во 2009 година, неговата беж фасада потсетува на винтиџ вили од 1990-тите.

Луксузната вила беше продадена во 2012 година за 13,3 милиони долари на принцот Мохамед бин Фајсал бин Сауд Ал Сауд, кој беше престолонаследник на Саудиска Арабија од 2005 до 2011 година. Неговото височество ја купи куќата како самец, иако во 2013 година се ожени со принцезата Мадави бинт Абдула бин Абдулазиз Ал Сауд. Парот очигледно не поминувал многу време во Бел Ер – во последните неколку години џиновската куќа се издавала за 75.000 долари месечно.

Позиционирана на крајот на тивка ќорсокак, куќата под влијание на Тоскана се наоѓа зад железните порти. На влезот има гаража за три автомобили и дополнителен простор за уште неколку возила.

Двојната влезна врата води до ходник кој се издигнува на два ката, а на врвот има светларници кои создаваат етерична атмосфера. Камените подови се распослани во неколку дневни соби. Има и празнична трпезарија за 12 лица украсена со два луксузни лустери. Вилата има канцеларија и библиотека во беж тонови и камини, додека големата кујна е опремена со висококвалитетни апарати од нерѓосувачки челик и остров со беж гранитни плочи.

Главниот стан има приватна тераса со доволно простор за интимни вечери со поглед на неразвиените ридови. За погодност, лифт со дрвени облоги ги опслужува сите три нивоа на куќата.

Покрај прекрасниот ентериер, вилата има и импресивен екстериер. Во бесконечниот (infinity pool) базен има вграден спа центар. Додека имотот зафаќа повеќе од половина хектар, куќата зафаќа значителен дел од парцелата, но сепак, има многу тревни игралишта и прекрасни зрели дрвја кои го прават имотот да изгледа како парк.

Покрај новата вила во Бел Ер, значајното портфолио на недвижности на Стиви Вондер сè уште вклучува имот во долината Сан Фернандо во Лос Анџелес, две куќи во Холивуд Хилс и имот во Алпин, Њу Џерси.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement