Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

СТАНОТ ВО КОЈ ЖИВЕЕШЕ ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА МОЖЕ ДА БИДЕ ВАШ…

„Проститутки и Австралијки, зарем тие не живеат во Ерлс Корт?“, рече принцезата Маргарет во серијата „Круна“, кога кралицата спомна дека Дијана Спенсер живее во областа западен Лондон.

Праведно е да се каже дека овој цитат не ја прикажува покојната Маргарет во најдобро светло, но доколку кажеше нешто во таа смисла, сигурно немаше да го повтори денес. Не само што Ерлс Корт е генерално прилично луксузна област овие денови, туку и едноставниот факт дека легендарната принцеза Дијана некогаш живеела таму, исто така, му дава посебен шарм.

На 18-годишна возраст, Дијана купила стан со три спални соби во зградата на судот Колерн во Редклиф Гарденс и ги изнајмувала своите дополнителни спални соби на пријатели за 22 долари неделно и поминала таму две години додека не се омажи за принцот Чарлс. Кога беше објавено дека спомен плочата ќе биде поставена во 2021 година, братот на Дијана, Чарлс Спенсер, напиша на Твитер:

„Колку е убаво да се има оваа сина плоча во близина на судот Колерн – ви благодариме @EnglishHeritage што одбележавте толку среќно место за Дијана“.

Доколку и вие би сакале да имате стан во Ерлс Корт, каде некогаш живеела Дијана, тогаш би требало да потрошите значителна сума од речиси 3,9 милиони долари. Во 1979 година, принцезата Дијана платила 61.000 долари за станот, со пари што ги наследила од нејзината прабаба. Но, само затоа што била газдарица не значи дека ги принудувала своите станари да ја завршат целата работа во станот. „Лејди Ди ја презеде работата за чистење и знаеше дека ќе стане пред крајот на оброкот за да ја расчисти масата, а не да седи на маса полна со валкани садови“, велат биографите, а ние им веруваме целосно.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement