Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Создаден е првиот дом кој користи 100% обновлива енергија

Првиот дом со нула јаглерод, како што е сертифицирано од Меѓународниот институт за живот во иднина (ILFI), најригорозниот светски стандард за зелена зграда, штотуку излезе на пазарот за 32 милиони американски долари. Ултра луксузниот дом со шест спални соби, 14.429 метри квадратни и девет бањи е дел од серијата MariSol Malibu Zero, колекција од четири домови со нула карбон лоцирани во Малибу, помеѓу планините Санта Моника и плажата со бел песок. Кога е завршено, секој е дизајниран да ги исполнува строгите стандарди на Парискиот договор и Кигалиските спогодби.

This image has an empty alt attribute; its file name is 116507.JPG

Предводена од развојната фирма со седиште во Калифорнија, Crown Pointe Estates и развивачот Скот Морис, серијата MariSol Zero е создадена од експерти за архитектонски дизајн, структурно инженерство и планирање енергија/јаглерод, за да испорача луксузни домови што изолираат јаглерод во сите можни точки , обезбедувајќи план за одржлива практика за градење дома. Соодветно наречен „Zero One“, ова е првиот дом во колекцијата што треба да се заврши и претставува одличен пример за посветеноста на тимот за балансирање на одржливоста со луксузниот дизајн.

This image has an empty alt attribute; its file name is 116508.JPG

Домот Zero One користи зелена енергија, 100% обновлива, од електричната мрежа во округот Вентура; домовите од Нулта серија нема да користат фосилни горива; дрвото за домовите беше избрано рачно, за да се обезбеди одржливост. Дрвото се користеше секаде каде што беше можно за да се неутрализираат емисиите на јаглерод; и рециклиран челик, избран со најголема достапна рециклирана содржина е направен во печки со електричен лак, без директни емисии. Покрај тоа, швајцарскиот систем за вентилација Зендер филтрира свеж воздух низ домот, овозможувајќи им на сопствениците постојано да дишат свеж воздух.

This image has an empty alt attribute; its file name is 116509.JPG

Што се однесува до уредувањето, имотот беше обновен со 317 зрели дрвја, со потекло од Калифорнија, вклучително и примероци од крајбрежни дабови, чемпрес Монтереј, борови и 15 други видови. Природните живеалишта на својствата на Zero One се обновени со домашна фауна, вклучувајќи колибри, пеперутки, пчели, бувови, елени, бобци и многу други видови на мајчин див свет.

Скот Морис, развивач на нулта серија и менаџер на проекти за Zero 1 зборуваше за за визијата и операционализацијата на првиот дом Нула во Малибу и плановите за уште три одржливи домови во областа Малибу.

California's First Zero Carbon Home: Just The Beginning

На прашањето :Кои се предизвиците и решенијата со кои се соочиле, г-дин Морис изјави : ,,Почнуваме со чиста плоча, добра боја и потоа изолација. Нашата изолација не содржи формалдехид. Тоа е 100% целулоза, тоа е производ со полн круг. Нема изолација од формалдехид во нашата изолација. Ние исто така користиме рециклиран цемент – тоа е многу важен градежен материјал, а с not уште не е во кодот на приватниот сектор. Но, тоа се бара во Законот Купи чиста Калифорнија за државни инфраструктурни проекти. Секогаш сакаме да останеме чекор напред-со соларна енергија, со рециклирани материјали, со нетоксична изолација”.

Овие домови се новина во трендот со недвижности и актуелно се нарекуваат ,,велнес недвижен имот”.

Овие домови обезбедуваат поголема благосостојба и однатре и однадвор. Бидејќи се 100% електрични, имаат Tesla батерии и соларни панели вградени како резервна енергија во реткиот случај на прекин на електричната енергија. Имаат камин за водена пареа, електричен скара и индукциона плоча за готвење.

Inside a $32 Million Malibu Home with Zero Carbon Footprint – Robb Report

Она што е цел на компанијата, е да се забрза појавувањето и продолжувањето на новиот идеалендом со нулта карбонска конструкција, што ќе биде правило, а не исклучок за идните градежни проекти, не само во САД, туку и низ светот. Но ова е само почеток. 

Inside a $32 Million Malibu Home with Zero Carbon Footprint – Robb Report

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Италијанската луксузна куќа Dolce & Gabbana ја претстави својата кампања Essentials есен/зима 2021 година во која се појавува супермоделот Бјанка Балти. Рекламната кампања за...

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Fine Living

Неверојатниот дом е дизајниран од познатиот архитект Золтан Пали. Имотот, кој беше домаќин на новата рекламна кампања на брендот Тифани во која беа вклучени...

Advertisement