Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Совршено одморалиште во срцето на Јапонската шума

Ако барате идилично планинско одморалиште,  Yezo е совршена локација за вас

Тоа е мал, тивок и спектакуларен имот лоциран во планините Хокаидо во Јапонија. Создадено како дело на јапонското студио за архитектура „Лабораторија за истражувачка архитектура и дизајн“, ова одморалиште содржи елементи на експериментален дизајн и природна инспирација, што сигурно ќе ве остави без здив.

Конструиран со употреба на дрво, камен, вода и светлина во големи пропорции, Yezo Retreat Resort е идеален за сите оние луѓе кои копнеат по осаменост во прегратките на природата. Се одликува со прозорци од подот до таванот и еден голем простор комплетен со кревет, софа, камин и скали наместо посебни спални соби.

Главниот детал на одморалиштето е неговиот покрив, каде што има еден вид кровна тераса, со два стола. Со елементи како централен бетонски оџак и намотка на покривот, одморалиштето успеа да ја однесе дома наградата за дизајн на златна игла 2020 година.

Редефинирајќи ја модерната суштина на луксузот, овој имот претставува минималистички, но целосен простор идеален за тивка интроспекција со мало влијание врз екологијата. Ако ви е потребен одмор во срцето на природата, знаете каде да го најдете.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Законот на бројот 3 се заснова на афирмација и едноставна заповед: „Сè што правите ќе ви се врати тродупло“. Универзумот сака да постигнете сè...

Green Tea

Џени Ривет, личен тренер на принцезата Дајана, откри која рутина за фитнес е одговорна за формата на Лејди Ди и самодовербата што ја имаше...

Fool Moon

Нема ниту еден познат актер од периодот на поранешна Југославија, на кого политичката пауза во 1990/91 година. не му ја комплицираше неговата кариера до...

Cotton Club

Новопечената прва дама на Америка Џил Бајден (69) ги изненади сите на инаугурацијата на нејзиниот сопруг Џо Бајден (78) со избирање фустан со потпис...

Advertisement