Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Совршена вила за вистински љубители на уметноста

Да се ​​најде вистинското уметничко дело, кое ќе послужи како глазура во новиот дом, може да биде многу исцрпувачка задача …

Сепак, купувачот на оваа спектакуларна архитектонска работа од стакло, дрво и бетон во Силиконската долина не треба да има проблеми, бидејќи неговата нова куќа е однапред опремена со еклектична колекција на современи уметнички дела.

Колекцијата, која доаѓа како дел од неверојатен, луксузен ентериер, вклучува специјално дизајнирана аголна клупа на астралниот уметник Томас Мозер, како и розова фотелја од Ричард Шулц, сместена спроти неа. На sидовите низ овој дом има шарени слики од американскиот поп-уметник Доналд Бехлер, кои сочинуваат сет од шест копии во ограничено издание.

Речиси секоја просторија од овој дом од 744 м2 е полна со неверојатни уметнички дела. На подовите е можно да се забележат прекрасни скулптури, вклучително и три бронзени дела од Роберт Холмс, задолжени за додавање на интересни метални нечистотии на целиот декор.

Г-ѓа Видалакис, приватен психолог и ќерка на сопственикот, творец на идејата за оваа семејна куќа, филантроп Нико Видалакис, започна да ја гради својата куќа од соништата уште во 2008 година. Според податоците, целиот имот бил платен околу 3,7 милиони долари и вклучува парцела од 3,7 хектари во богатата заедница Портола Вала, недалеку од Стенфорд и Пало Алта.

За време на потрагата по совршенство, сопственикот разгледа над двесте архитектонски написи во период од осумнаесет месеци, за конечно да одлучи да го ангажира Роберт Сват од компанијата Swatt/Miers Architects со седиште во Емрвил за нејзиниот приватен проект.

Целиот проект траеше скоро седум години, што резултираше со зачудувачки стаклен трикатен модернистички изглед, прекрасен поглед на мостот Голденгејт и пејзажите на Сан Франциско.

Смелиот дизајн на Свато е структурно поделен на два дела, со едното крило на куќата целосно отворено со дарежливи стаклени површини, наспроти кои е делумно затворена правоаголна единица, опремена со 57 прозорци на крилјата и прекрасна фасада од махагони.

Приватната порта на Еш Лејн, во ексклузивната заедница Вестриџ во Портола Валија, ги отвора широките врати кон чакалскиот пат, кој продолжува стрмно да се искачува кон светло црвениот влез на овој дом. Зад влезната сала има кујна и трпезарија со отворен план, со високи тавани, поглед кон 25-метарскиот базен со бесконечност и кобалт-сина конструкција, што само по себе може да се смета за уникатно уметничко дело, составено од едноделен кружен сегмент, монтиран на тенок столб за поддршка, задолжен за создавање сенка за време на жешките летни денови.

Вертикалните дрвени скали направени од калифорниски орев водат до вториот и третиот кат на куќата. Во делот на покривот е сместена спалната соба на сопственикот, опремена со специјално дизајниран кревет и главата, поставена со свила од модерни модели на Мисони, како и неколку лустери од стакло Мурано.

Многу решена да ги задржи гостите одвоени од нејзиниот личен приватен простор, Видалакис додаде посебен еднособен стан и деловен простор над гаражата доволно за два автомобила. Дополнително, покрај пристапниот пат има одвоена, комплетно опремена дво спална вила наменета за посетители.

Прекрасната семејна куќа во Силиконската долина неодамна беше пуштена на пазарот на недвижнини со цена од 33 милиони долари, додека за целиот процес на продажба е одговорен брокерот Мајкл Драјфус, од компанијата Голден Гејт Сотбис Интернешнел Реалти.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Меѓу храната што помага во слабеењето во текот на зимата, дефинитивно е морковот. Овој зеленчук е малку калоричен и богат со растителни влакна. Ореви...

Fool Moon

Светот со нетрпение ги очекуваше вестите за продолжението на снимањето на култната серија Сексот и градот. Оригиналната екипа – Сара Џесика Паркер која го...

Green Tea

Збогатете ја вашата трпеза и испробајте нешто ново и невообичаено. Препорачуваме сладок компир-сладок компир. Тоа е тропско растение и иако се нарекува сладок компир,...

Cotton Club

Новата боја на коса е најбрзиот начин да го промените вашиот изглед. Но, не е лесно за секого да донесе одлука. Бринетите тешко се...

Advertisement