Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Сложена фузија на мексикански влијанија

Мексико е магична и инспиративна земја. Нејзината географија е исто толку разновидна колку и нејзината култура, од плажите на Карибите, Заливот, Пацификот до морето Кортез; импозантниот Мексико Сити, Гвадалахара или Монтереј; романтичните калдрма улици на колонијалните градови како Оахака, Пуебла или Мерида; раздвижените улици во Гванахуато, Сан Мигел де Аленде или Канкун. Секој град открива своја историја. Мексико е земја со бесконечни можности, парче од светот што изразува живописни бои, уникатни култури, егзотична храна, богати традиции и волшебни луѓе. Глобалната заедница ги слави овие еклектични, но длабоко вкоренети квалитети.

Не е ни чудо ни изненадување што Мексико роди извонредни и креативни уметници кои блескаа и заробија срца. Веднаш на ум доаѓа иконската Фрида Кало, која создаде познати и фасцинантни дела кои се родени од болка и изолација … Имаше што да каже, и го наслика. Денес, новата уметничка креативност прави бранови во светот на дизајнот на ентериер и архитектура. Маријангел Коглан е гениј зад разновидното портфолио на работа што плени со сложена фузија на мексикански влијанија.

Маријангел Коглане луксузна фирма за внатрешен дизајн со повеќе од 25 години искуство во Мексико и низ целиот свет. Фирмата има добиено меѓународни награди за дизајн за својата работа во Мексико и во странство, вклучувајќи ја и посакуваната награда за Најдобри луксузни студија за внатрешен дизајн во Мексико 2020 од истакнатите награди Луксузен начин на живот.

Филозофијата зад производството на Маријангел е дека Мексико, како и секоја друга земја, е дел од глобалната мрежа на економски, културни и социјални врски: сите ние сме погодени од одлуките и постапките на човечките суштества во многу различни географски широчини. Стилот на фузија + Мексико на Мариангел Коглан е резултат на размислување за трендовите на меѓународниот дизајн во светлина на прекрасните форми, бои и природни ресурси што особено Мексико има да ги понуди.

Дизајнот на Маријангел Коглан ја изразува нејзината љубов кон Мексико и неговите богатства. Од бујни бои и фасцинантни форми до широк спектар на текстури, таа обезбедува незаситна, смела и динамична креативна алатка. Најистакната карактеристика што бара внимание е нејзиниот талент во совршената ризична употреба на бојата. Секоја нијанса што можете да ја замислите станува визуелно ремек -дело: Мексико на палета е речиси како виножитото да е инспирирано од Мексико! И, за разлика од оваа бестрашна употреба на живописни тонови, таа може да го однесе до земјата, земјата и темните ноќни бои со извонредна длабочина и шарм.

Мексиканските модели и текстури во игра се впечатливи, плени и го задржуваат изгледот. Начинот на кој тие работат заедно за да создадат таписерија од атмосфера и енергија е уметничка форма сама по себе и нешто што Маријангел вешто го плете заедно.

На крајот на денот, индустријата за дизајн постои за да го направи светот поубаво место. Луѓето во фирмата се страствени раскажувачи. Тие се уметници, тие се пронаоѓачи, тие се творци. Тие постојано ги поместуваат границите, го предизвикуваат статус квото и создаваат нови реалности, што е нешто што Маријангел Коглан го совладува со неспоредливо совршенство.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement