Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Симбиоза на совршен геометриски дизајн и модерен луксуз

За архитектонското студио Мигел Анхел Арагонес, функционалноста е клучна за секој модерен дом.

Со фокусирање на овој поглед и формирање на специфичниот изглед со кој се соочува тимот со моменталната архитектура, луксузот на крајот го има главниот збор во секој проект завршен од ова биро што се смета за еден од најуспешните во последните години.

Погледот на досегашната работа на бирото нè уверува во неговиот непогрешлив вкус. Чисти линии, неутрални нијанси со најкарактеристична бела, видлива функционалност и минималистички елементи ги сочинуваат повеќето од неговите дела, кои јасно го покажуваат неговиот потпис на дизајнот.

Пред неколку месеци, архитектите на студиото го завршија дизајнот на куќа во центарот на Мексико, која сега се карактеризира како целосно модерна средина, базирана на геометриски линии и модерен луксуз.

Во зелената населба Боскез де лас Ломас, Мексико, овој трикатен дом го „опфаќа“ минимализмот со својата бела палета, кубистичка геометрија и едноставен ентериер. Она што го издвојува делото од бројните архитектонски примери на модерен минимализам е скулпторското чувство за геометриска апстракција што ја проникнува куќата.

Сопствениците ја нарекоа оваа вила „Ромбо III“. Надворешноста е во совршена хармонија со внатрешноста, поради огромните прозорци избрани од дизајнерското студио.

Белата е главниот лик на повеќето места и тоа gives дава на куќата чист карактер што инспирира. Функционалноста е исто така еден од доминантните елементи, што го прави секојдневниот семеен живот што е можно поедноставен.

Целата опуштена атмосфера станува уште поинтересна благодарение на малите дополнувања. Меѓу нив има уметнички дела што го зазеле своето место на различни површини во куќата. Во меѓувреме, мермерните површини даваат чувство на луксуз.

Куќата е „преплавена“ со природна светлина и емитува виталност. Гледаме дека секој простор има своја приказна за раскажување, благодарение на уникатните статуетки и симболичните фигури што ја сочинуваат целата декорација, но и допирите што ја докажуваат страста на сопственикот за магија и уметност – постара и помодерна.

Погледнете ги фотографиите од оваа импресивна бела вила во галеријата.

Minimalistički dom zasnovan na geometrijskom dizajnu i modernom luksuzu
Minimalistički dom zasnovan na geometrijskom dizajnu i modernom luksuzu
Minimalistički dom zasnovan na geometrijskom dizajnu i modernom luksuzu
Minimalistički dom zasnovan na geometrijskom dizajnu i modernom luksuzu
Minimalistički dom zasnovan na geometrijskom dizajnu i modernom luksuzu
Minimalistički dom zasnovan na geometrijskom dizajnu i modernom luksuzu
Minimalistički dom zasnovan na geometrijskom dizajnu i modernom luksuzu
Minimalistički dom zasnovan na geometrijskom dizajnu i modernom luksuzu
Minimalistički dom zasnovan na geometrijskom dizajnu i modernom luksuzu

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Според архитектурата, би рекле дека сте во Тунис или Мароко, а всушност сте во татковината на витезите од Малта, најголемиот симбол за одбрана на...

Cotton Club

Италијанската луксузна куќа Dolce & Gabbana ја претстави својата кампања Essentials есен/зима 2021 година во која се појавува супермоделот Бјанка Балти. Рекламната кампања за...

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Advertisement