Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Се продава поранешната вила на Мишел Фајфер

Поранешниот историски имот на Мишел Фајфер во Лос Анџелес неодамна се најде на пазарот на недвижнини и доаѓа со цена од дваесет милиони долари…

Вил Роџерс е веројатно ултимативната медиумска машина. Роден во нацијата Чероки, овој каубој го одбележа своето патување од Оклахома до Холивуд со повеќе од седумдесет филмови, и неми и тонски, проследено со синдикална колумна во Њујорк Тајмс и негово лично радио шоу. Во текот на 1920-тите и 1930-тите, овој актер/писател /водител, икона на своето време, стана едно од најважните имиња во секое американско домаќинство.

Во пацифичките палисади во Лос Анџелес, Роџерс успеа да си дозволи популарно парче парк и плажа со цел да ја овековечи својата голема личност и присуство, но и љубовта кон отворениот простор. Култната американска личност го загуби животот на 57-годишна возраст, во 1937 година, во авионска несреќа што се случи на Алјаска. Пред да почине, славниот актер успеа да ги заврши сите последни детали за неговиот нов дом, сместен на само неколку стотици метри од градскиот парк Вил Роџерс.

Наследството на легендарниот актер продолжи откако популарната актерка Мишел Фајфер, заедно со нејзиниот сопруг и текстописец, Дејвид И. Кели, го купија целиот имот, кој вклучува базен, базен и штала, заедно со пространа главна структура која опфаќа дарежлива 580 година м2. На почетокот на новиот милениум, куќата со сите придружни структури била продадена на нов сопственик, локален бизнисмен и неговото семејство, кои сега се обидуваат повторно да ја продадат по цена од 19,99 милиони долари.

Актуелниот сопственик ангажирал една од иконите за внатрешен дизајн, Мајкл Смит, познат по украсувањето на Белата куќа за време на мандатот на Обама, за целосно реновирање на целата внатрешност на главната куќа. Иако сè уште изгледа прилично скромно, историски богато и поспано однадвор, оваа луксузна вила со своите неверојатни облоги и работи на гипс, високи тавани и камини во неколку соби, остава многу силен и елегантен впечаток. Дрвените подови на широките штици се целосно оригинални и совршено зачувани, додека двокатната библиотека со спирално скалило води кон таванот на вториот кат и во исто време комбинирани различни работни/живеалишта.

Главната куќа вклучува пространа кујна и оставата, чајната кујна во традиционален стил, заедно со четири спални соби и четири и пол бањи, свечена дневна соба, стаклено седење, сместено веднаш до трпезаријата и семејната соба. Сите приватни единици се со прекрасен стил на кабини за најавување во Нова Англија и се опремени со високи тавани покриени со дрво.

На неговиот дарежлив имот, сегашниот сопственик додаде нова куќа за гости, која содржи две одделни двособни единици. Од друга страна, услужниот објект доби уште една спална соба и бања. Целиот проект за реновирање ја покри и шталата, која сега има нова намена и е претворена во простран семеен фитнес центар. Структурата покрај базенот вклучува кујна во целосна големина, сауна, спа и бања, така што конечно, двокатната гаража ќе донесе малку повеќе квадратни метри за домашна канцеларија со дневна соба и балкон. Колективно, целиот имот нуди пет волшебни кујни и осум бањи.

Градините поврзани со камени патеки ја опкружуваат секоја зграда на имотот, поврзувајќи големи површини околу базенот со соби за гости на задниот дел од парцелата од три хектари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Компанијата Hurtan го претставува екстравагантниот Grand Albaycín, базиран на сегашната Mazda MX-5. Во понудата се достапни верзии на roadster и targa (MX-5 RF) ....

Fine Living

Секој што ја сака идејата да живее во првиот град на пловечки остров, сега добива можност да си го дозволи тоа, под услов да...

Green Tea

Полн со минерали и витамини… Кога велите здрава храна, повеќето луѓе веднаш помислуваат на брокула со причина. Четири минути се доволни за подготвување на...

Fool Moon

Ова е последната позната снимка на Мерилин Монро. Создадена е на крајот на јули 1962 година, а на неа може да се види актерката...

Advertisement