Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Секс во различни декади од животот: Во 20-тите години се експериментира, во 40-тите години жените ја доживуваат својата сексуална кулминација

Телата не се изградени за да останат во таа страсна фаза наполнета со хормони. Откријте точно кои се вашите „предизвикувачи“ и посегнете по нив, советува експертот за врска Трејси Кокс.

Дваесетти години – експериментирање

– Се сеќавам на дваесеттите години како вртоглава мешавина од слобода и несигурност. Раскинав со мојот долгогодишен дечко со кого дури се верив на мојот 21 роденден. По паузата, решив да останам сама некое време. Имав силен сексуален нагон и многу фантазии, но не постапив по тоа прашање – изјави експертот за врска.

– Дваесеттите години се време кога постои најголема веројатност за секс во тројка, со личност од ист пол и многу случаен секс – изјаву таа и додава дека од другата страна има многу несигурност.

– Во тие години, ние сме повеќе фокусирани на изгледот, а помалку на задоволството – додава таа.

– Игнорирај ги рамките. Во ред е ако не сакате да спиете со многу луѓе и да експериментирате. Поставете свои правила и не обидувајте се да се држите до оние што не ви одговараат. Ако ви треба подолго време да постигнете оргазам, користете сексуални помагала за да ги изедначите задоволствата. Совршени тела не постојат. Да се ​​биде добар во кревет не значи да имате одлично тело, туку ентузијазам. Ако се чувствувате лошо по сексот, спиете со погрешна личност – вели Трејси.

Триесетти – возбудливо и исцрпувачко

– Се омажив за мојот прв сопруг во раните триесетти години. Тоа беше моја прва средба со долготрајна и моногамна врска – вели таа, додавајќи дека не и се допаѓал бракот како таков. Таа го сакала својот сопруг, но не и се допаѓало тоа што нивната иднина е однапред испланирана и помислата дека повеќе никогаш нема да спие со други лица.

– Се разведов и амбициозно се посветив на мојата кариера. Во триесеттите години, паровите доживуваат најголема сексуална закана – деца – изјави Трејси.

– Постојат сепак сексуални бонуси – повеќето на оваа возраст се побезбедни и подобро ги знаат своите тела. Иако некои жени се борат со оргазам во дваесеттите години, повеќето го постигнуваат во оваа деценија едноставно затоа што се поискусни и се подготвени да побараат од партнерот да ги задоволи “, вели Трејси.

Партнерите не читаат умови. Дајте повратна информација за тоа што сакате и што не. Престанете да се жалите на сексот што го имавте на почетокот на врската.

– Телата не се создадени да останат во таа страсна фаза наполнета со хормони. Не е работа на вашиот партнер да ве расположи за секс, тоа е ваша. Откријте што точно се вашите „предизвикувачи“ и посегнете по нив. Прочитајте нешто секси и охрабрете се – советува Трејси за триесеттите години.

Во ред е да престанете да имате секс од време на време.

– Многу парови во првите две години од животот на детето воопшто не практикуваат секс и тоа е нормално. Организирајте пауза и никој нема да полуди мислејќи дека тоа е трајна одлука “, додаде Трејси.

Четириесетти – пресвртна точка

– Влегов во четириесеттите години чувствувајќи се задоволно од мојот сексуален живот. Додека моите оженети пријатели се жалеа на недостаток на либидо, моето сè уште беснееше. Се чувствував фантастично. Имав личен тренер, патував, промовирав книги и ми се додворуваа мажи двапати помлади – вели таа, додавајќи дека и било досадно кога имала 45 години.

Таа сакала сериозна врска со некој зрел човек.

Ова е исто така деценија во која многу незадоволни жени се разведуваат од своите први сопружници. Неколку студии откриле дека средината на четириесеттите години е врв на сексуалното задоволство на жената, се додека го имате вистинскиот партнер. Одеднаш сте подготвени за работи што би ги фрлиле претходно: играње улоги, игри со врски, играчки за секс, дури и забава за секс. Сфаќате дека животот е краток, што ве прави поотворени за нови сексуални авантури.

– Оргазмот не треба да биде единствената цел што треба да се постигне што е можно побрзо. Можете да го имате сами, а времето со партнерот е повеќе од обичен оргазам. Спонтаниот секс е преценет. Мора да планирате секс. Ако не ги создадете вистинските услови за секс да се случи во долгорочни врски, ќе го имате само на родендени и годишнини. Најлесен начин да ја зголемите желбата за секс е да го имате што е можно повеќе – советува таа.

Педесет – џекпот

– Кога наполнив 50 години, две години по менопаузата, нагло ми падна сексуалниот нагон. Но, немав идеја дека мојот живот наскоро ќе се промени на подобро. За тоа време го запознав мојот втор сопруг Мајклс, љубовта на мојот живот – вели таа и додава дека желбата повторно се вратила затоа што почувствувала љубов и страст во истиот пакет.

– Менопаузата е предизвик за сите нас, но ние сме пообразовани од кога било и можеме да ја свртиме во наша предност до одреден степен – вели таа.

– Сексот може да биде подобар во средната возраст бидејќи жените конечно се релаксираат. Децата пораснале, сте завршиле кариера или застанувате, повеќето од нас се во подобра финансиска позиција и имаме време и енергија да се фокусираме на нас самите. Сексот е помалку фокусиран на пенетрација, побавен и еротски, вели таа.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Green Tea

Ако сакате вкусна супа богата со хранливи состојки и лесна за подготовка, ова е вистинскиот рецепт за вас. Сè што ќе ви треба се...

Advertisement