Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Саудиски милијардер го продава најскапиот стан во Њујорк

Доколку саудискиот магнат за недвижнини Фавал Ал Хокаир успешно го продаде својот пентхаус скоро 800 квадратни метри со поглед на Централ парк, тој ќе сруши навидум недостижен рекорд.

Според наводите, Ал Хокаир планира да го продаде пентхаусот по цена од 170 милиони долари, што е двојно повеќе од цената што ја плати во 2016 година. Луксузниот стан е навистина прекрасен и содржи шест спални соби и седум бањи. Во неговиот ентериер можете да видите бројни луксузни детали за брендовите како што се Louis Vuitton, Hermes и Bentley. Ако тоа не е доволно за да ве возбуди, знајте дека пентхаусот доаѓа со сопствена приватна библиотека и седење, како и посебен гардеробер во главната спална соба.

Главната бања заслужува да се спомене одделно, бидејќи доаѓа со загреани подови, мермерни површини и дрвени плакари по нарачка. Покрај сите погоре наведени, зградата во која се наоѓа пентхаусот нуди консиерж, 24-часовна консиерж услуга, паркинг услуга и приватен влез.

Сопственикот на пентхаусот, Ал Хокаир, е основач на групацијата „Fawaz Abdulaziz Alhokair“, и сега поседува 19 трговски центри во Саудиска Арабија и локални права на франшиза за брендови како што се Zara, Banana Republic, Gap, Nine West и Top Shop.

Конечно, можеме да кажеме дека многу луѓе ширум светот со нетрпение ги очекуваат вестите за оваа продажба.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement