Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Раскошните лустери се повторно во тренд

Луксузните, кристални лустери се враќаат во нашето секојдневие. Порано тие беа заштитен знак на феудалните вили и замоци, но денес нивните модерни верзии украсуваат различни простории од нашите домови. Стилски многу привлечни – лустерите претставуваат успешна комбинација на функционалност и декорација.

Дали ќе изберете кристален лустер или минималистичка светилка целосно зависи од вашиот вкус. Во секој случај, сигурно е дека модерен лустер може да ја разубави секоја просторија и да ја подигне атмосферата на највисоко ниво.

Зошто да се одлучите за раскошен лустер?
Ако мислите дека е потребно пространо фоаје или сала за бал за лустер – далеку сте од вистината. Модерните лустери одлично се снаоѓаат во „обични“ простории како дневната соба, трпезаријата или дури и кујната. Без разлика каде се наоѓаат, лустерите се секогаш во центарот на вниманието и на секој простор му даваат нота на уникатност и луксуз.

Доколку сакате да поставите модерен лустер во средината на просторијата, погрижете се таванот да биде доволно висок. Лустерот обично виси на синџир и зафаќа простор. Како општо правило, треба да претпоставите дека лустерот треба да ја зафаќа само горната четвртина од просторијата. Значи, тоа не е на патот, и лесно можете да поминете под него.

Модерен лустер се вклопува во секој простор, но и со секој стил на опремување. Својата природна средина ќе ја најде во класично уредените соби. Но, може да изгледа фантастично, а уште повпечатливо, во модерен ентериер. Можете да создадете ефективен контраст, на пример, со вметнување благороден лустер во рустикален амбиент.

Старите, класични лустери беа осветлени со вистински свеќи сместени во специјални држачи за свеќници. Подоцна, вистинските свеќи беа заменети со светилки дизајнирани во форма на свеќа. Како дел од трендот на заштеда на електрична енергија, модерните лустери се осветлени со LED или штедливи светилки.

Додека класичните лустери се претежно направени од метал, новите лустери може да се направат од широк спектар на материјали, кои се полесни за одржување. Пластиката, стаклото, металот или дрвото може да се трансформираат во современи креации кои успешно го отсликуваат духот на времето. Кристалот се користи и во модерните лустери, иако неговата улога најмногу ја презема стаклото, кое подеднакво ефикасно ја прекршува светлината.

Висечкиот лустер над трпезариската маса е составен дел од модерната декорација на домот. На овој начин се става во фокус ова многу важно место за семејни собири, а воедно оптимално се осветлува целиот простор. Сепак, модерен лустер може да има свое место и во кујната, каде обично се претпочитаат мазни материјали кои лесно се бришат. Ако има кујнска маса, над неа закачете го лустерот. Експертите препорачуваат да користите тркалезен лустер над тркалезна маса, додека долгнавестиот би бил идеален над правоаголна маса. Ефективно е и да закачите неколку помали лустери над кујнскиот пулт.

Модерните лустери се најдобри над масичката во дневната соба. Прекрасниот дизајн најдобро се изразува овде и и дава на собата уникатен карактер. Доколку просторијата е пространа и висока, покрај осветлувањето, лустерот има уште една функција – го исполнува просторот помеѓу подот и таванот, додавајќи текстура во просторијата, што создава пријатен амбиент и високо ниво на удобност. Дури и кога е исклучен, лустерот го украсува домот.
Доколку сè уште немате лустер, сега е вистинско време да го погледнете широкиот избор на актуелни модели во онлајн продавниците и на нов начин да ја додадете магијата на старите времиња во вашиот животен простор.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement