Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Пронајдете ги најживописните, затскриени предели во Порторико

Со сонце во текот на целата година и прекрасни плажи (во вредност од скоро 270 милји) и кристално чисти води, Порторико е архипелаг со жители кои живеат на само три од неговите 143 острови, кејови, островчиња и атоли. Територијата на островот е само 100 милји долга и 35 милји широка (8.870 квадратни километри) – колку големината на државата Конектикат – и е еден од двата острови (Гуам е другиот) каде што на американските граѓани не им треба пасош за посета.

Се смета за една од најстарите колонии во светот (од 1917 година е територија на САД со свои јавно избрани службеници) со две од најстарите цркви во Америка, некои други скапоцени камења вклучуваат Ел Јунке, единствената тропска дождовна шума во американската шума Сервис, Кавернас дел Рио Камуј, најголемата пештерска мрежа во западната хемисфера за да именува неколку. За да ги охрабри патниците да ги откријат најоддалечените и помалку посетените скапоцени камења на Островот, Откријте го Порторико, започна нова серија со содржини за патувања, „Население: ВИЕ!“, Повеќе за серијата можете да најдете преку видеото овде.

Puerto Rico in Pictures: 14 Beautiful Places to Photograph | PlanetWare

Оваа серија е совршена за авантуристите и постојано љубопитните патници, бидејќи непирофитната маркетинг-организација за дестинации на Островот (ДМО), идентификува осум недоволно откриени локации во своите неспоредливи и огромни природни понуди. Инженерно за да им се претстави на патниците можност да истражуваат повеќе на отворено и помалку населени атракции, Население: ВИЕ! ознаката е инсталирана со GPS координати за патниците што сакаат вистински да ги истражат скапоцените камења.

„Преку„ Население: ВИЕ “, ние го охрабруваме безбедно и одговорно истражување на природните ресурси на Островот. Американските патници брзо ќе сфатат дека Порторико е привлечна егзотична дестинација која нуди леснотија и удобност и за која нема потреба од пасош “- рече Бред Дин, извршен директор на Откријте Порторико.

Иако имињата на овие дестинации неодамна беа откриени, многу од нив можат да се откријат само пеш или преку море и секоја дестинација е означена со знак со географска широчина и должина координати и поим за помош – бидете истражувачи да го најдат својот пат до маркерите. Преку веб – страницата на Откријте го Порторико, Фејсбук и Инстаграм, следбениците ќе добијат координати за следење. За да ги заинтригираат патниците, сѐ што е објавено е дека локациите вклучуваат: чудесен водопад, шума со чисти борови боровинки, кањон за најљубопитните, рај на плажа надвор од претепаните патеки, прекрасно ненаселен остров, неколку ,,кокуси што пеат”, повремено пристапна пештера на плажа и неколку љубопитни галеби.

Puerto Rico Travel After the Hurricanes: What to Expect | Condé Nast  Traveler

„Нашиот Остров навистина има толку многу да понуди и оваа програма на Откријте го Порторико открива свест за нашите природни чуда што можат да се најдат на целиот остров“, рече Рафаел Мачарго Малдонадо, секретар на Одделот за природни и еколошки ресурси (ДРНА).

Inside the Miraculous Rebuilding of San Juan, Puerto Rico | Architectural  Digest

Надвор од овие осум различни локации, Порторико има мноштво природни понуди што патниците можат да ги истражат, вклучително и три од петте светски биолуминисцентни заливи, прекрасни розови соли и многу повеќе. Оваа територија на САД се наоѓа на само 980 милји од брегот на Флорида и е достапна за забава – иако се чувствувате километри подалеку – каде што нема пасош, размена на валута или нов телефонски план потребен за Американците.

Puerto Rico Cruises and Holidays | Royal Caribbean UK

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement