Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Пробудете ја заспаната енергија на вашиот дом со колоритни тапети

Calico Wallpaper, бренд кој соработуваше со многу големи имиња како Даниел Аршам, овој пат ангажираше четворица дизајнери да работат заедно за да создадат уникатна колекција на ѕидни облоги…

Здружувајќи се со Ина Арчибонг, Domorestudio, Сабина Марселис и Neri & Hu, овој бруклински бренд ја лансираше колекцијата Dawn, а со профит од продажбата на оваа колекција ќе бидат донирани за интернационални организации.

Новиот асортиман е продолжение на нивните претходни креации на „Аурора“. Концептирана и произведена за време на пандемија, линијата Dawn има за цел да разбуди надеж и креативност кај секој од нас. „Ние ги поставивме темелите на тапетите за калико за време на ураганот Сенди во 2013 година. Иако оваа ситуација се разликува од сегашната во многу нешта, времето на неизвесност не држеше затворено во нашите домови, кога баравме креативни начини да најдеме мир и да ја стимулираме имагинацијата. Ние сакаме да ја потсетиме глобалната заедница за дизајн, но и сите други луѓе ширум светот, дека кризата што сега нè снајде ќе помине “, објаснува коосновачот на брендот, Рејчел Коуп.

Секој од дизајнерите со кои соработуваше избра уникатен сет на бои. Ини Арчибонг работеше со мешавина од сина аквамарин инспирирана од бојата на езерото Нусател во неговиот роден град, додека Dimorestudio имаше за цел да создаде пријатно чувство со пригушени тонови. Сабин Марселис се одлучи за жива тема на омбре што потсетува на прекрасно зајдисонце, додека Neri & Hu избрале лимонова жолта и ангелска сина боја.

Сите тапети од оваа колекција може да се нарачаат преку Интернет, додека дел од парите од продажбата ќе бидат наменети за хуманитарни агенции, како што се Европскиот фонд за одбрана и Агенцијата за бегалци на ООН.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали сте изненадени? Белите заби се идеални за убавината. И повеќето се стремат да ја постигнат познатата „холивудска насмевка“. Сепак, дали е тоа добро...

Cotton Club

Славниот актер, продуцент и производител на пенливо вино, се испроба во улогата на моден дизајнер, благодарение на новата соработка со брендот Brioni… Холивудскиот миленик...

Four Seasons

Уште на влезот се чувствува чудна енергија која не доаѓа од овој свет… Таинственото место кое се наоѓа во близина на Атина речиси никој...

Route 66

Како што дефинира речникот, супернова е експлозија на sвезда… Сега, благодарение на брендот Pagani , тој израз претставува и неверојатен хиперавтомобил со цена од...

Advertisement