Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Прекрасен мал стан на Менхетен инспириран од Мексико

Нурнете во фантастичен, сончев, сладок и прекрасен свет исполнет со најубавите бои.

„Сакав да создадам место каде што можете да го заборавите вашиот стресен работен ден и да имате можност да го оставите зад себе градскиот метеж во светла, нежна и донекаде зачудувачка куќа …“ Со оваа реченица, младиот руски архитект Дмитриј Реутов го опишува својот дизајн на мал стан на Менхетен во шеќерна розова и зелена нане боја , украсен со големи кактуси.

Predivan mali stan inspirisan Meksikom na Menhetnu

При дизајнирање на станот, тој бил инспириран од мексиканската тема, природните бои на пејзажот, како и традиционалната архитектура на Мексико. Мебелот и sидовите имаат нијанси на шеќерна розова боја, како и полиуретански цевки кои се специјално обоени и го украсуваат ѕидот на собата. Зелената боја, од треперливата сенка на големиот тепих до зелената боја од нане на бетонскиот под, создава контраст и балансира со розовите sидови. Кактусите, со своите уникатни и неповторливи форми, се појавуваат во секој агол и го комплетираат просторот.

Predivan mali stan inspirisan Meksikom na Menhetnu

Младата двојка го избра Дмитриј Реутов, кој се истакнува со својата неконвенционална естетика, па му ја дадоа целата слобода да ги реновира скапоцените 55 квадратни метри на горниот кат од зграда од почетокот на дваесеттиот век на Менхетен.

Predivan mali stan inspirisan Meksikom na Menhetnu

Станот е опкружен од две страни со високи заоблени прозорци, што е многу ретко во Њујорк, а Дмитриј го избра како главна геометриска тема на куќата. Заоблени линии и заоблени форми се присутни во секој детал од декорот, почнувајќи од апсолутно клучниот играч: исклучително меки зелени софи и розови фотелји.

Predivan mali stan inspirisan Meksikom na Menhetnu

Дневната соба, трпезаријата и кујната формираат еден простор. Поблиску до кујната, неколку полиуретански цевки (обоени зелено овде) создаваат екран сличен на растение со силен визуелен ефект. Распространети од подот до таванот, тие се чини дека притискаат кон врвот, зголемувајќи ја вертикалноста на станот. За разлика од мекиот, полн мебел за дневна соба, трпезаријата спроти прозорецот има едноставна филигранска маса и столови (во зелена боја).

Predivan mali stan inspirisan Meksikom na Menhetnu

Инспирацијата за кујната е донекаде „метафизичка“. Практично непрепознатлив во станот, елегантно комбинира различни волумени и материјали. Ѕидната единица, која содржи работна површина и ормари, наликува на шкаф со заоблена силуета. Розовиот мијалник и славината се во согласност со работната површина слична на плочките на Терацо. За да се доврши сликата (бидејќи сѐ всушност изгледа како слика), поставен е проѕирен плакар во иста боја како ѕидот, како и неколку софистицирани детали: софистицирани лустери и вазни.

Predivan mali stan inspirisan Meksikom na Menhetnu

Прилагодената кујна е планирана со големо внимание на деталите и се базира на префинет контраст од различни заоблени силуети и материјали. Тркалезен отвор, затворен со лист проѕирна портокалова пластика, визуелно го поврзува влезот со кујната.

Predivan mali stan inspirisan Meksikom na Menhetnu

Спалната соба е украсена за да личи на изгрејсонце. На sидовите, светло розовата боја на дневната соба е заменета со помеки нијанси кои се претвораат од зелена во сина, тиркизна и боја на јоргован (позадините се рачно изработени).

Predivan mali stan inspirisan Meksikom na Menhetnu

Речиси се чувствувате како да спиете надвор, во мексикански двор, опкружен со кактуси, благодарение на изградбата на дополнителен ѕид и скалила кои изгледаат како да се направени од традиционален мексикански малтер.

Predivan mali stan inspirisan Meksikom na Menhetnu

Проектот на Дмитриј Реутов е визија, патување од соништата што ве носи во далечна земја, далеку од лудилото на деловниот свет во Њујорк, кое секојдневно ги обзема луѓето.

Predivan mali stan inspirisan Meksikom na Menhetnu

Овој стан им овозможува на станарите да заборават на сивилото поврзано со стресот, монотонијата и нормалноста и да нурнат во фантастичен, сончев, сладок и прекрасен свет. Можеби ќе ви треба малку повеќе убедување да ја напуштите оваа бајка секое утро, но секако е прекрасно да се вратите дома навечер, можеби со тако купен во вашата локална мексиканска продавница …

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement