Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Почувствувајте ја магијата на ПАМУККАЛЕ во вашиот дом

Памукале е една од најголемите природни атракции, не само во Турција, туку и во целиот свет.

Овој нереален комплекс исполнет со базени со вода и бели ридови кои изгледаат како да се покриени со снег и мраз со својата убавина привлекува туристи од целиот свет. Доколку не сте во можност да одите и да ја посетите оваа атракција во Турција, сега можете да го „донесете“ Памукале во вашиот дом со оваа необична колекција мебел.

Дизајнирана од турскиот бренд Marble Balloon, колекцијата Melt вклучува масичка, ноќна маса и конзола, сите направени од камен кој е специјално исечен за да се создаде ефект на топење. Серијата е инспирирана од пејзажите на термалните извори Памукалe, во кои бели слоеви од варовник создаваат ефект на облак. Тие се обидоа да ја повторат оваа илузија со Melt табелите – резултатот беа предмети кои ја заматуваат границата помеѓу цврстината на материјалот и визуелната флуидност. Наслоните за маса се достапни во верзии на травертин или бел мермер, а основата на масите може да биде темно кафеав калифорниски, сив или златен фурнир од орев.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement