Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Постојат неколку видови на прељуба: Од романтична до целосно случајна

Тие се запознаа на работа и ја започнаа својата љубовна врска еден ден кога и двајцата работеа прекувремено. И таа и тој во тоа време беа во брак. Таа имаше две деца, а тој едно.

Од многуте можни причини што можат да ја попречат иднината на двојката, изневерувањето е една од најчестите причини за дефинитивно раскинување. Најлошиот дел, опишуваат оние кои имале несреќа да го доживеат тоа на своја кожа, е она што следува, делот кога вашиот партнер за мамење се обидува да ги објасни причините за тоа, и честопати, надвор од разумни причини, ги наоѓа во него самиот.

Миа и Даниел се запознаа на работа и ја започнаа својата врска еден ден кога двајцата работеа прекувремено. Двајцата беа во брак во тоа време, таа со две, тој со едно дете.

На своите пријатели подоцна често им објаснуваше дека не изгледа како воопшто да изневерува некого, дека сè едноставно се случило. И тие многу брзо ги раскинаа браковите, се венчаа и на крајот рекоа дека не размислувале премногу за тоа пред да започне низата настани. Но, за оние кои треба да се справат со последиците од одлуките на нивните партнери, не е сè толку едноставно.

За многумина, светот пропаѓа. Да се ​​објасни измамата никогаш не е лесно, но и да се предупредат луѓето како тоа влијае на оние околу нив, психологот Френк Питман ја напиша книгата „Приватни лаги: Неверство и предавство на интимност“.

И од децениската работа со луѓе кои му признаа неверство, тој сфати дека таа има повеќе лица, но сите тие се кријат зад маската на лагата. Тој ги класифицираше „пресвртите“, ги набудуваше нивните последици и заклучи дека случајното неверство е најмалку опасно. Не е планирано, ниту е резултат на долги размислувања, но најчесто производ на околности.

Најчесто се случува на службени патувања, каде што секогаш се обидува да одобри некого и да собере дополнителни поени за понатамошна кариера. А за да се релаксираат, тие често пијат премногу и понекогаш се случува неверство. Честопати, актерите подоцна жалат и чувствуваат каење, па ретко се случува повторно. Но, такво не е романтично неверство, кое авторот го опишува како најлудо и најопасно.

Обично започнува со средба со некој „магичен“ (авторот забележува дека магичните луѓе не заведуваат туѓи сопружници, затоа ова неверство е опасно затоа што честопати е полно со заблуди).

Во голема мера го комплицира животот на сите инволвирани и често завршува не само со развод, туку и со здравствени проблеми, а многу ретко со нов брак. Честопати луѓето се вклучуваат во тоа во клучните моменти од животот, по загубата, кога ќе се чувствуваат малку изгубено, па нивниот рационален начин на размислување е послаб.

Интересно, оваа измама е почеста кај добрите бракови отколку во оние што не се многу добри подолго. Посебен вид на изневерување, забележува Питман, е оној што се случува поради договор за брак.

Не сите бракови се заедница на поединци кои споделуваат сè во животот, така што има и такви кои го задржуваат „правото“ на авантура во бракот. Лошо е ако и двајцата партнери не се такви и ако се најдат заглавени во комплицирана мрежа на врски.

Голем број измами се резултат на потребата на мажот да докаже мажественост секогаш кога ќе им се даде можност. Нивните бракови ќе се одржуваат сè додека жената издржи или едноставно дознае за тоа. Овие мажи многу често завршуваат сами.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Wall Street

Судејќи според ова, 2020 година е навистина лоша година за сите… Како и да е, за Фу Чунсијао, колекционер од Хонг Конг, на кого...

Fool Moon

Со цел да ги разгледаме подетално сите карактеристики на астролошките знаци забавни, женски и „свесни за модата“, ќе се запознаеме со секој од нив...

Fine Living

1. Фраери што не се држат до личната хигиена. Не само што ми паѓаат на ум само момци кои имаат холивудска насмевка, но апсолутно...

Cotton Club

Уметноста на традицијата се истакнува како клучен дел од кампањата Dolce & Gabbana есен/зима 2020 Манекенката Кјара Скелси се појавува на кинематографски, црно-бели фотографии...