Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Поранешното кино во Мадрид сега е прекрасен мултифункционален простор – ставете го на вашата листа

Дизајнерското студио Плантеа е одговорно за трансформација на поранешното кино во градот Мадрид, како современ арт-нуво театар. Поранешната темна атмосфера означена со три букви x е заменета со кул елегантна атмосфера во која се задржува најдоброто од минатото. Плишани во темни бои, ЛЕД принтови на ѕидот и пастелни розови нијанси се комбинираат за да создадат мултифункционален простор во кој се вљубивме на прв поглед. Сега се вика Сала Еквис, а историјата на ова место е долга и интересна. Киното Дуке де Алба во областа Ел Растро ги отвори вратите уште во 1941 година, а по една деценија прикажување холивудски блокбастери во 1980-тите, се претвори во еротско кино кое работеше скоро три децении, за конечно да се затвори во 2015 година.

Благодарение на напорите на петмина креативци, киното повторно ги отвори вратите за јавноста. Проектот го започнаа новинарот Даниел Фернандез Канадас, политикологот Лора Суарез и угостителите Кристина Родригез, Мари Џенингс Камиса и Начо де Падрон. Тие го претвориле просторот во кино, ресторан, продавница за дизајн и уметничка галерија.

Сега 700 квадратни метри се целосно реновирани за да одговараат на новата намена. Дел од таванот е направен од стакло, благодарение на што има извор на природна светлина што архитектите одлучија да го искористат соработувајќи со студиото за пејзажна архитектура Рентагарден за да создадат внатрешна градина, сè со растенија за качување, освојувајќи испукани sидови оставени во нивната првобитна состојба. Покрај кино програмата, салата Еквис организира и разни гастрономски настани, претстави и концерти секој месец.

Најдобриот дел се наоѓа во средината на просторот на приземјето, исполнет со секојдневен мебел на отворено. Избрани се столици за плажа и градинарски софи за нивната флексибилност, така што просторот може брзо да се трансформира во зависност од закажаните програми. Кино салата е реновирана и сега е интимен простор каде можат да се сместат максимум 64 гледачи. Во салата доминира црвениот плиш, што придонесува за атмосферата на мистерија и удобност.

Истите нијанси биле користени во коктел барот лоциран пред салата, така што сè делува како сценографија за романтичен гроздобер филм. Покрај тоа, на подот се задржани арт деко плочки, што дополнително придонесува за драматичноста на ентериерот. Equis на шпански јазик ја означува буквата „X“ што претставува почит кон минатото на ова место, но исто така се користи во математиката како знак за непозната вредност. И ова е токму локацијата, има многу изненадувања за сите оние кои сакаат да се занесат на патување низ одлично кино, вкусови и ароми.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Последните осум месеци многумина ги опишаа како неверојатни, но и нереални од една страна. Откако го живеевме нашиот нормален ритам на живот, одеднаш сите...

Wall Street

Колку е ефикасен активизмот преку ИнтернетАнти-расистичкото движење Black Lives Matter во Америка масовно се шири низ целиот свет благодарение на социјалните мрежи. Но, се...

Fine Living

Најновата понуда на Hublot ни претстави интересен пресврт…. Швајцарската марка часовници го зеде својот механизам MECA-10, кој дебитираше пред четири години, го зголеми и...

Green Tea

Овошјето е секогаш и во секоја форма здраво. „Обичното“ млеко треба да се замени со млеко од соја. Сок без калории е здрава опција....