Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Поранешниот извршен директор на Гугл се поднови со нова куќа во Малибу

Кога некој е извршен директор на компанија вредна милијарда долари, секако дека ќе се звогати. Жив доказ за тоа е поранешниот извршен директор на Гугл, Ерик Шмит и неговата голема империја за недвижнини.

Покрај тоа што поседува неколку домови ширум светот, претприемачот неодамна купи луксузен имот во Малибу за 22,6 милиони долари. Сместена во затворена заедница, новата куќа на плажата претходно му припаѓала на покојниот инвеститор во недвижнини Ралф Киевит. Првично била на списокот за 29 милиони долари во декември 2020 година, а подоцна за 25 милиони долари во јуни 2021 година, пред конечно да биде продаден на Шмит со огромен попуст.

Двокатната куќа обложена со тула и дрво има три спални соби и пет бањи на речиси 350 квадратни метри станбена површина. Се наоѓа на парцела од 0,3 хектари и нуди живописен поглед на океанот и брегот низ стаклени ѕидови од подот до таванот. Луксузната куќа има семејна соба со камин и таван со дрвени греди, пространа тераса на плажа, празнична трпезарија и целосно бела кујна со голема трпезарија на отворено.

Во луксузна куќа на брегот има спирални скали кои го поврзуваат долниот кат со горното ниво каде се наоѓа главната спална соба со балкон, гардеробер и плакар обложен со кедар. Има и бања слична на спа со када и посебен туш. Според извештаите, куќата има две дополнителни спални соби, деловен простор, „класична чајџилница“ и пансион со целосна кујна и бања која се наоѓа над гаражата. Куќата е изградена во 1969 година и оттогаш е реновирана неколку пати.

Претпоставуваме дека оваа куќа е една од најелегантните во портфолиото на недвижнини на извршниот директор Ерик Шмит!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement