Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Поранешната куќа на Арнолд Шварценегер и Марија Шрајвер се продава за 11 милиони долари

Скриена во селската улица недалеку од булеварот Сансет, мала заедница од 16 домови која привлекуваше светски познати политичари, актери и лидери во индустријата, беше долгогодишниот дом на гувернерот на Калифорнија и неговата тогашна сопруга, новинарката Марија Шрајвер.

Куќата ја продаваат сегашните сопственици, адвокатот Максвел Кенеди, син на Роберт и Етел Кенеди.

Имајќи предвид дека домот им припаѓал на најмоќните семејства во Америка и нејзиниот престижен поштенски број во Калифорнија, имотот се смета за еден од најдобрите домови во светот.

Статусот на куќата се рефлектира во самиот голем влез кој и покрај луксузот ја поддржува традиционалната американска естетика. Забележителни карактеристики вклучуваат пространи дрвени скали и скриена клупа што служи како агол за читање – или место за одмор откако ќе влезете низ влезната врата.

Влезот во златни нијанси води до елегантна трпезарија која комбинира темни дрвени тонови со суптилни жолти нијанси. Оваа шема на бои дополнително ја загрева сонцето, кое слободно влегува низ прозорците и вратите на дворот со поглед кон градината.

Покрај трпезаријата, домот на Арнолд Шварценегер нуди удобен простор за живеење. Просторот е слично осветлен со природна дневна светлина што ја омекнува сината и жолтата шема на бои. Украсениот камин стои како фокусна точка на собата и ја нагласува атмосферата на удобност во собата.

Горе, куќата има пет спални соби и шест бањи, со дополнителни удобности, вклучително и сауна. Овие карактеристики продолжуваат надвор, каде што надворешноста прикажува низа ексклузивни идеи за градина.

Клучните атракции вклучуваат базен во стил на пештера и тениско игралиште осветлено – обете опкружени со древни дабови, чинари и еукалиптус елементи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement