Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Поглед на прекрасниот луксузен селски имот на Мила Кунис и Ештон Качер во Лос Анџелес…

Мила Кунис и Ештон Качнер ги отворија вратите на нивниот имот кој се протега на шест хектари земја во Лос Анџелес.Тие сакаа оваа раскошна рустикална куќа да биде куќа „дом, а не имот“ – ја изградија од нула.Прекрасниот селски имот на Мила Кунис и Ештон Качер, сместен на шест хектари земјиште во Лос Анџелес, изгледа како една од многуте знаменитости што треба да се видат. Двојката ги отвори вратите и им овозможи на фановите поглед во местото што тие и нивните две деца, 7-годишниот Вајат и 5-годишниот Димитри, го нарекуваат дом. Кристален лустер висок 10 метри и сет дрвени столчиња околу рустикална маса можеби не врескаат за „модерна селска куќа“. Но, Мила Кунис и Ештон Качер сакаа токму таква комбинација во нивната луксузна и рустикална куќа на врвот на еден рид во Лос Анџелес.

Со поканување на списанието Architectural Digest на нивниот имот, парот покажа како поминале низ процесот на дизајнирање на она што Качер го опиша како „дом, а не имот“. „Сакавме куќата да изгледа како стара штала, нешто што беше тука со децении, а потоа се претвори во куќа“, рече Качер. Но, имаше една главна пречка за нивниот сон да создадат автентичен дом во стил на штала: тие не реновираа стара селска куќа – ја градеа од нула. „Да се ​​изгради куќа од темел не е мала работа“, рече Кунис. „Ова или ќе не зајакне или ќе не скрши.

За да ја исполнат задачата да го направат имотот „модерен и релевантен“ дом, тие ја најмија архитектонската фирма Backen & Gillam Architects за да ја оживее нивната визија. Резултатот од изградбата, која траеше пет години, се состои од главна куќа, гостинска штала, базен и павилјон со скара. Зградата има греди направени од преработено дрво, пловечки лизгачки врати со стакло и бетонски ѕидови дизајнирани да имитираат дрвени греди.

Но, токму кога ќе заборавиме дека тука живеат две познати личности, кадифените зелени софи и столчиња – дизајнирани од самиот Качер за време на патувањето во Индија – ќе ве потсетат дека сте во домот на холивудските А-листери. А ако изгледаат многу рустично, како што споменавме, постои и кристален лустер, кој служи како еден неверојатно гламурозен елемент.

Архитектот Хауард Бакен рече дека парот бил упатен во најмалите детали. „Разговаравме за се, од големината на гредите, деталите за попречното прицврстување до спојниците на дрвените даски и бетонот. Тоа не се разговори што ги водиме со секој клиент“, вели архитектот. Резиденцијата Качер / Кунис сведочи за неговото ракување со обновено дрво, бетон во облик на штица и стакло.

Кога станува збор за внатрешноста на куќата, Качер и Кунис побарале помош од Вики Чарлс. Кунис рече дека двајцата биле „опседнати“ со нејзината работа. Вклучува опремување селски имоти во бохо стил, кои ги сакаат познатите личности од Викторија и Дејвид Бекам до принцот Хари и Меган Маркл.Чарлс ја балансираше желбата на нејзините клиенти за елегантна модерност и топлината на селските куќи со комбинирање на темно дрво со неутрални сиви и кафени. Плишаните допири дојдоа преку смарагдно кадифени каучи и модерни светлосни тела дизајнирани од Хектор Финч.

„Ни се допадна начинот на кој таа мешаше ткаенини, дезени, текстури – всушност целата нејзина естетика“, рече Кунис. Чарлс рече дека актерите за време на нивните дебати претпочитале да создадат пријатен дом за нивното семејство, кое ги вклучува нивните две мали деца, Вајат и Димитри. „Поминавме месеци барајќи материјали и бои за да го најдеме вистинскиот визуелен јазик“, рече Чарлс. „Нашите разговори не беа само за земјата и архитектурата, туку и за иднината на нивното семејство во овој дом.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement