Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ПОРАНЕШНИОТ СТАН НА ГРЕТА ГАРБО ВО ЊУЈОРК…

Познатата ѕвезда Грета Гарбо се повлече од светот на актерството во 1941 година и никогаш не сними друг филм.

По краток престој во куќата Риц Карлтон и Хемпшир во Њујорк, во 1954 година се преселила во простран стан во центарот на Менхетен. Се верува дека четирикратната номинирана за Оскар платила околу 38.000 долари за станот во кој живеела до нејзината смрт во 1990 година.

Станот остана во сопственост на семејството Грете Гарбо до 2017 година, а потоа го купија Џон МекГро, од издавачката куќа МекГро-Хил и неговата сопруга на жестока аукција за 8,5 милиони долари. Ја реновирале кујната и трпезаријата, но ги задржале сите главни карактеристики на станот во кој живеела легендарната Грета Гарбо. Сега решиле да го продадат станот по цена од 7,25 милиони долари.

Станот од приближно 300 квадратни метри се наоѓа во The Campanile, истакната 16-катна зграда со целосна услуга која датира од 1920-тите. Во станот има многу детали кои и биле многу драги на Грета Гарбо, како што е креветот во главната спална соба, кој е обложен со свила во боја на роза. Тепихот кој го дизајнираше Гарбо се наоѓа во втората спална соба, а тие исто така одлучија да не се поместуваат или додадат ѕидови, што значи дека огромната дневна соба, наводно омилениот простор на Грета, остана недопрена.

Од друга страна, кујната е нова и убаво опремена во едноставен, непретенциозен стил. Има и свечена трпезарија, атрактивна галерија, катче за библиотека и домашна канцеларија. Една од двете спални за гости е опремена како работна соба со вградени полици за книги и приватна бања.

Потенцијалните сопственици не само што треба да можат да си ги дозволат огромните месечни редовни трошоци од 11.000 долари, туку и да ја платат целата сума во готово доколку го сакаат станот на легендарната актерка.

Во галеријата погледнете ги ентериерот на станот во кој престојуваше Грета Гарбо!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement