Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

ПОГЛЕДНЕТЕ ВО ВНАТРЕШНОСТА ВО ДОМОТ НА МАРАЈА КЕРИ ВРЕДЕН 5,6 МИЛИОНИ ДОЛАРИ…

Пејачката на „All I Want For Christmas“ Мараја Кери живее во дворец дом во Атланта вреден 5,6 милиони долари.

Меѓу многуте други титули и признанија кои ги има добиено во текот на нејзината незаборавна музичка кариера, Мараја Кери за џабе не е позната како кралица на Божиќ. Нејзиниот божиќен сингл „All I Want for Christmas Is You“ продаде над 16 милиони копии кога беше објавен. Според Форбс, талентираната пејачка заработува 2,5 милиони долари секоја година околу празничната сезона од хит сингл кој бил снимен пред повеќе од 30 години на врвот на нејзиниот успех. Ова е само еден од начините на кои пејачката и актерка изгради империја од 320 милиони долари за себе на 53-годишна возраст.

Покрај многуте работи на кои постојано младата уметница и претприемач го троши своето богатство, извонредните вили се некои од нејзините најценети имоти. Од Њујорк до Лос Анџелес, па дури и на Бахамите, Кери има куќи на секоја локација, а неодамна во својата колекција додаде и вила во Атланта од 5,6 милиони долари, која некогаш ја изнајмил Двејн „Карпата“ Џонсон. Ајде да дознаеме некои од карактеристиките на оваа прекрасна вила.

Замок погоден за Божиќна кралица
Иако нејзината куќа можеби не е толку пространа како онаа на познатата пејачка и претприемачка Ријана или онаа на милијардерката Опра Винфри, Мараја Кери дефинитивно има одличен вкус кога е во прашање изборот на место за живеење. Сместена во богатото предградие Сенди Спрингс, Атланта, палатата јужна колонија се простира на речиси 1.200 квадратни метри и е украсена со 4,2 хектари мирен пејсаж.

Вилата има девет спални соби и 13 бањи. Кујната е направена од беспрекорен бел мермер, а особено се издвојува централниот кујнски остров, кој е во контраст со подовите од дрвени панели. Во вториот дел има пространа дневна соба со огромна врата во форма на прозорец низ која поминува многу природна сончева светлина и ја осветлува дневната соба и каминот. Вилата има и затворено кино, што е совршена форма за забава за неа и нејзините 10-годишни близнаци Монро и Марокан, над кои старателството го дели со поранешниот сопруг Ник Кенон. Останувајќи на темата забава и рекреација, овој огромен имот има и теретана со ѕидови покриени со огледала каде што легендарната пејачка ја одржува својата кондиција и витката линија.

Вилата има и огромна главна спална соба со камин, комплетирана со додаток на светки на розовиот и крем тепих, розов лустер и огромна кадифена покривка, карактеристична за Мараја Кери. Можеби изгледот на собата ќе ве потсети на сликата од нејзиниот денс-поп и R&B албум „Glitter“ од 2001 година, кој е продаден во над 100 милиони примероци ширум светот.

Заборавете на Калифорнија и Њујорк бидејќи се поголем број познати луѓе избираат да живеат во Атланта или барем да поседуваат имот во таа област. Мараја Кери не беше првата славна личност која се потопи во мирното опкружување и зеленото зеленило, бидејќи извонредниот холивудски актер Двејн „Карпата“ Џонсон, исто така, го изнајми имотот додека го снимаше филмот на DC Comics, Black Adam, во кој тие исто така глумат. Алдис Хоџ и Пирс Броснан, чија премиера е закажана во октомври 2022 година.

Продолжувајќи со содржината на вилата, на имотот му се приближува затворена патека во облик на срце што се обвиткува околу предниот тревник и се приклучува на влезните скали на вилата. Имотот од 1992 година е опремен и со голем базен кој се наоѓа наспроти густото зеленило во дворот и пространа површина околу базенот која е уредно координирана со куќата. За сместување на гостите има голем апартман со камин.

Исто така, на надворешната страна на имотот има големо тениско игралиште што го прави поранешниот имот на Дрејк да изгледа малку простор, иако тој го надополнува тоа со затворено кошаркарско игралиште. Дворот со уредни тревници има и вградено езерце и простор за седење каде што може да се ужива во убавината на високите дрвја кои се граничат со имотот. Дури и без премногу светкави, фантастични украси, овој дом е едноставно прекрасен и овозможува одлично бегство од градската гужва.

Дополнителен имот на Марија
Мараја има долга историја на музички успех и како резултат на тоа, има стекнато многу недвижен имот за себе. Едно од нејзините први набавки дојде на почетокот на нејзината кариера кога беше во брак со поранешниот извршен директор на Sony Music Entertainment, Томи Мотола. Според извештаите, музичката и филмската ѕвезда го купила пентхаусот Tribeca за 5,5 милиони долари заедно со станот долу за 3,5 милиони долари.

Нејзиниот следен имот беше замокот инспириран од Франција што го делеше со нејзиниот втор поранешен сопруг, Ник Кенон, кој го продадоа за 88,3 милиони долари во 2014 година.

Имотот во Лос Анџелес има 12 спални соби, 15 бањи, теретана, тениско игралиште, базен, куќа за базен и затворено кино со 50 седишта. Двојката исто така делеше втор дом во Бел-Ер, Лос Анџелес. Не се знае за колку пари го купиле, но како што наведуваат, го продале за 9 милиони долари во 2015 година.

Иако можеби не поседува свој остров, како контроверзниот холивудски актер Џони Деп, Мараја Кери некогаш имаше свој имот на приватниот остров Виндермер на Бахамите. Таа ја купи куќата за 4,9 милиони долари во 2008 година, приближно во истиот момент кога беше објавена нејзината изненадувачка венчавка со Ник Кенон. Ексклузивниот имот од 3 хектари беше продаден во 2015 година за 5,5 милиони долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement