Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Пентхаус Кавали : олицетворение на стил и елеганција

Познатиот пентхаус Кавали, сместен во зградата на Century Tower, е целосно опремен со сопствени парчиња дизајн.

Пентхаус Кавали се наоѓа на 38 -от кат од станбената кула „Сенјури“, дом на богатите славни личности во Лос Анџелес. Дизајниран од големиот италијански дизајнер Роберт Кавали, овој двособен стан од 530 квадратни метри беше првиот дом што го дизајнираше во Соединетите држави.

За дизајнирање на просторот за живеење, користени се материјали со највисок квалитет, како што се оникс и мермер, кои ги обложуваат wallsидовите, бањите и кујната. Повеќе од 150 панели, рачно избрани од дизајнери од Cavalli Home, беа доставени од Италија и пренесени на 38-от кат од зградата. Махагони се користеше за подови во ходниците и големата трпезарија и беше набавен од фирентинските мајстори на Кавали.

Потоа, тука е целиот мебел и ткаенини создадени од дизајнерите на ентериер на Кавали во соработка со италијанската umамбо група, со седиште во дизајнерската област Брианза во близина на езерото Комо. Ништо не потсетува на уникатниот стил на Кавали од големиот виолетов тросед и големиот полукружен крем стол со златни акценти.

Според записите, сопственикот на станот го обожава брендот Кавали и тој е меѓународен бизнисмен кој претпочита да остане анонимен. Тој го купи пентхаусот во 2016 година за 10,5 милиони долари, а потоа одлучи за целосно реновирање и редизајн со потпис на групата Џамбо, заедно со Роберт Кавали Хоме и Џанфранко Фере.

Иако станот има прекрасен ентериер, има и големи тераси со прекрасен поглед, што го прави уникатен и во голема мера ја оправдува неговата цена.

Огромната главна тераса, со непречен поглед на теренот за голф во Лос Анџелес и сѐ до Тихиот Океан во далечина, доаѓа со камин со гас и „акри“ простор за забава. Исто така, има голема тераса веднаш до главната спална соба и тераса за појадок веднаш до професионалната кујна дизајнирана од Џанфранко Фере. Самата кујна има високотехнолошки апарати Миеле и мермер во боја на кафе за кујнскиот остров за појадок и работни површини.

Што се однесува до главниот стан, спалната соба со обичен таван има свој камин и води во лавиринт од елегантни ходници, огромни гардероби и соблекувални. Главната бања е наредена со богат мермер од лаванда и е неколку чекори подалеку од преголемата сауна од дрво Аспен.

Завршена во 2009 година, оваа зграда беше магнет за познати личности од А-листата и меѓународни сили. Веројатно нејзиниот најпознат жител е Кенди Спелинг, сопруга на починатиот ТВ продуцент Арон Спелинг. Други познати станари се пејачките Ријана и Пола Абдул. Во јуни, ѕвездата на „Пријатели“, Метју Пери, купи пентхаус на 40 -тиот кат, над станот Кавали за 21,6 милиони долари.

Самата зграда е позната по својата голема заштита од папараците, 24-часовен вратар и камериер, базен, кино и уредени градини дизајнирани од пејзажната архитектка Памела Бартон.

Kako izgleda penthaus vredan 21 milion dolara koji je dizajnirao Roberto Cavalli
Kako izgleda penthaus vredan 21 milion dolara koji je dizajnirao Roberto Cavalli
Kako izgleda penthaus vredan 21 milion dolara koji je dizajnirao Roberto Cavalli
Kako izgleda penthaus vredan 21 milion dolara koji je dizajnirao Roberto Cavalli
Kako izgleda penthaus vredan 21 milion dolara koji je dizajnirao Roberto Cavalli
Kako izgleda penthaus vredan 21 milion dolara koji je dizajnirao Roberto Cavalli
Kako izgleda penthaus vredan 21 milion dolara koji je dizajnirao Roberto Cavalli
Kako izgleda penthaus vredan 21 milion dolara koji je dizajnirao Roberto Cavalli
Kako izgleda penthaus vredan 21 milion dolara koji je dizajnirao Roberto Cavalli
Kako izgleda penthaus vredan 21 milion dolara koji je dizajnirao Roberto Cavalli
Kako izgleda penthaus vredan 21 milion dolara koji je dizajnirao Roberto Cavalli
Kako izgleda penthaus vredan 21 milion dolara koji je dizajnirao Roberto Cavalli

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement