Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Париз добива свој централен парк

Светот веќе го прифати Париз како еден од, ако не и најубавиот град на планетата …

Кога помислуваме на Париз, автоматските конотации се појавуваат во форма на романса, привлечност и вибрации поврзани со начинот на живот потполно неспоредлив со кој било град во светот, па лесно можеме да се запрашаме дали има потреба од натамошно подобрување на работите, каде веќе е потполно или целосно уникатен?

Очигледно е така, затоа што неодамна градоначалничката на Париз, Ана Идалго, започна проект вреден двесте четириесет и седум милиони евра, задолжен за целосна реставрација на најпознатото место во овој град, Елисејските полиња. Ова е една од најпопуларните локации поради легендарните трговски улици, има осум ленти за сообраќај и се протега од Триумфалната порта до плоштадот Конкорд, што само значи дека му треба голем зелен проект за надминување на влијанието на неговите грандиозни продавници.

Авенијата долга скоро два километри ќе биде целосно трансформирана во неверојатна урбана градина, нудејќи место за уживање во потоците на PCA, а неговите дела ќе бидат завршени до 2024 година. Сите љубители на градот на светлината, но и оние луѓе кои во еден момент сакаат да се упатат кон него, секако можат да бидат задоволни со галеријата со фотографии од новиот проект, како и од видеото што ќе ги претстави сите нови промени на најдобар начин.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Дојде денот Доналд и Меланија, американскиот претседател и прва дама во заминување да ги напуштат Белата куќа и Вашингтон! Двојката се појави на церемонијата...

Fool Moon

Типот на личност, кој денес често го нарекуваат INFJ, Карл Јунг го сметал за најубав и редок. Што стои зад кратенката INFJ? Едноставно: интровертно,...

Fool Moon

“Веганизмот дефинитивно влијае позитивно на вештините за водење љубов. Тоа сум го слушнала многу пати од други луѓе, и самата сум веган, па затоа...

Cotton Club

Поранешниот супермодел очигледно добро се снаоѓа и за време на изолацијата. Иако нема класични емисии поради пандемијата на коронавирусот, Хелена им приреди вистинско „жешко“...

Advertisement