Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Откријте го Борго Сантандреа – најдобриот луксузен хотел на брегот на Амалфи

По три години изградба, Борго Сантандреа е првиот нов луксузен хотел отворен на брегот на Амалфи во последните 15 години.

Otkrijte Borgo Santandrea - najbolji luksuzni hotel na obali Amalfi

Новиот хотел на карпата се наоѓа на 90 метри надморска височина и има своја приватна плажа, пристаниште, базен покрај океанот, ексклузивен клуб за плажа и три ресторани. Класичниот медитерански хотел од средниот век беше предводен од двајца браќа Орлацио. Архитектот Бонавентура Гамбардела, дизајнерот на ентериер Никита Бетони и дизајнерот на кујна Андреа Вјакава се погрижија секој агол на имотот да биде внимателен одраз на уметноста и занаетчиството во регионот Кампанија.

Otkrijte Borgo Santandrea - najbolji luksuzni hotel na obali Amalfi

Секоја од 29 -те соби и 16 апартмани на Борго Сантандреа има непрекинат поглед кон морето и античкото рибарско село Конка деи Марини. Внатрешноста вклучува геометриски рачно насликани плочки, антички мебел и рачно изработени парчиња од локални занаетчии од Амалфи. Сино-белите плочки се споени со постелнина од еднаш Милано, текстил Дедар и Рубели кои одразуваат далекусежен поглед на Тиренското Море. Сите соби и апартмани се пространи и светли благодарение на прозорците од подот до таванот, додека бањите издвојуваат неверојатен мирис на медитеранските градини благодарение на миризливата колекција Acqua di Parma.

Otkrijte Borgo Santandrea - najbolji luksuzni hotel na obali Amalfi

Има лифт на карпата, за да им помогне на гостите да стигнат до приватната плажа на хотелот. Борго Сантандреа е дом на три ресторани и два барови, кои, сместени помеѓу највисоките точки на хотелот, нудат класични медитерански оброци. Под водство на извршниот готвач, Кресенац Скоти со Мишелин starвезда, три ресторани, Ла Либрерија, Алис и Клубот на плажата, ќе користат локални производи и состојки.

Сопствениците работеа заедно со пејзажниот архитект Филип Адиутори, со седиште во Ишија, за да создадат серија градинарски тераси. Останувајќи верни на околниот пејзаж, градините се полни со растенија типични за крајбрежјето – маслинови, лимонови и калинки, зимски јасмин и мирта стари 150 години.

Otkrijte Borgo Santandrea - najbolji luksuzni hotel na obali Amalfi

Otkrijte Borgo Santandrea - najbolji luksuzni hotel na obali Amalfi

Otkrijte Borgo Santandrea - najbolji luksuzni hotel na obali Amalfi

Otkrijte Borgo Santandrea - najbolji luksuzni hotel na obali Amalfi

Otkrijte Borgo Santandrea - najbolji luksuzni hotel na obali Amalfi

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement