Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Од далеку можеби мислите дека очите ве мамат, но ако погледнете внимателно, ќе откриете една од најголемите оптички илузии на архитектурата: Невидливата куќа…

ПОЗНАТА „НЕВИДЛИВА КУЌА“ ДОСТАПНА ЗА КУПУВАЊЕ ЗА 18 МИЛИОНИ ДОЛАРИ…

Сместена во средината на пустината Мохаве, сега познатата резиденција на Џошуа Трво го добила своето име по својата рефлектирачка стаклена надворешност која го рефлектира карпестиот пејзаж. Во зависност од аголот,период од денот или дури и од временските услови, минималистичката структура се чини дека исчезнува меѓу суровата околина на националниот парк. Со текот на годините, „Невидливата куќа“ служеше како локација за снимање рекламни кампањи и го привлече вниманието на многу познати ѕвезди кои платија 1.000 долари за само еден ден изнајмување. Сопственици на куќата се филмските продуценти Крис и Роберта Хенли, најпознати по нивната работа на филмот „American Psycho“, а сега домот во огледало може да биде ваш – за 18 милиони долари.

Парот, кој го купил земјиштето на почетокот на 2000-тите, веќе изградил викендица на парцелата од 70 хектари, но неколку години подоцна дознале дека нејзината големина не е во согласност со локалните прописи. Ова го натера Крис да почне да скицира планови за нов дом во пустината – инспириран од филмот 2001: Одисеја во вселената и потсетува на облакодер во Њујорк.

Во соработка со легендарниот архитект од Лос Анџелес, Томас Осински, Крис ја заврши куќата во 2019 година.

Поради високите температури на локацијата, фасадата е обвиткана во стакло што ја рефлектира топлината Solarcool, што исто така и дава на надворешноста изглед како огледало.

Покрај тоа, ги филтрира и ултравиолетовите зраци и инфрацрвените фреквенции. Крис рече дека била потребна една година за да биде испорачана чашата и го чинела околу 700.000 долари.

Одржливоста беше, се разбира, на врвот на умот за време на процесот на изградба, така што ќе најдете резиденција опремена со еколошки покрив. Покрај тоа,”Невидливата куќа” користи соларно-термички систем за производство на електрична енергија и топла вода.

Естетиката овде е дефинитивно минималистичка.

Куќата се карактеризира со бетонски подови, мебел во светла боја,за да не ви го одвлечат вниманиетo прекрасните пустински глетки.

Се простира на 550 метри квадратни и има три спални соби со приватни бањи, кујна и трпезарија.

А ако сакате да се разладите од интензивната топлина во регионот, срцето на дневната соба има внатрешен базен кој исто така може да се загрее кога температурите ќе паднат.

Друг белег се стаклените ѕидови кои всушност можат да се отворат од три страни.

Од нејзината изградба, „Невидливата куќа“ прими многу познати личности. Сега, наместо само да го поминете викендот или оддалеку да му се восхитувате на ова уникатно живеалиште, всушност можете да живеете таму ако сте спремни да се посветите на пустински живот и да издвоите 18 милиони долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement